FC Zalău începe returul fără niciun amical susţinut pe teren propriu

În ultimul amical, desfăşurat sâmbătă, FC Zalău a învins cu scorul de 5 – 0 Atletic Olimpia Gherla, formaţie situată pe locul doi în Liga a IV-a din judeţul Cluj

FC Zalău a susţinut sâmbătă ultimul meci de verificare dinaintea începerii returului, adversară fiind Atletic Olimpia Gherla. Meciul a avut loc în comuna clujeană, Iclod, cele două formaţii fiind la al doilea meci direct din această iarnă. Dacă primul duel s-a terminat la egalitate, 2 – 2, zălăuanii au obţinut sâmbătă o victorie clară, învingând cu scorul de 5 – 0 ocupanta locului secund din Liga a IV-a a judeţului Cluj.
Scorul l-a deschis atacantul Cristian Tăbîrţă, în minutul 23, iar până la pauză, adversarii şi-au trimis balonul în proprie poartă, scorul final al primei părţi fiind 2 – 0. În partea secundă, „alb-albaştrii” au mai marcat de trei ori prin Radu Ungurianu, Ionuţ Ţârlea şi Lucian Todea.
În celelalte cinci meciuri de verificare, FC Zalău a înregistrat următoarele rezultate: 3 – 2 cu juniorii republicani de la Ardealul Cluj, 1 – 1 cu Viitorul Ulmeni, 1 – 3 cu Universitatea Cluj, 1 – 5 cu Fotbal Comuna Recea şi 0 – 1 cu Luceafărul Oradea.
Din păcate, condiţiile meteorologice şi starea gazonului de pe Stadionul Municipal nu le-au permis fotbaliştilor zălăuani să susţină niciun joc de verificare pe teren propriu în această iarnă.
FC Zalău se situează pe locul trei în Seria a V-a din Liga a III-a înaintea începerii returului, iar vineri, începând cu ora 15, va susţine primul meci din partea a doua a sezonului, urmând să primească vizita liderului FC Sibiu.
FC Zalău: Claudiu Băican – Grigore Turda, Cristian Bucur, Daniel Celea, Ionuţ Ţîrlea, Beniamin Boka, Lucian Todea, Gabriel Coţi, Marius Hosu, Florin Istrate şi Cristian Tăbîrţă. Au mai evoluat: Andrei Pop – Alexandru Taloş, Eduard Kurti, Sergiu Bercean, Răzvan Meleg, Radu Ungurianu, Flaviu Porumb şi Alexandru Pop. Antrenori: Constatin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)