FC Zalău, doar act de prezenţă la Miercurea Ciuc

Deşi s-a deplasat cu o zi mai devreme la Miercurea Ciuc, pentru a nu acuza jucătorii nicio stare de oboseală la ora începerii meciului, FC Zalău a avut o evoluţie ştearsă în disputa de sâmbătă, pe terenul echipei Csikszereda.
Prima repriză a fost dominată clar de formaţia gazdă, care a deschis scorul în minutul 35, după o neînţelegere între fundaşul Tonko Robert şi portarul Cristian Man. Csikszereda Miercurea Ciuc a deschis scorul prin Karoly Balint. Pe lângă golul marcat, gazdele şi-au mai creat câteva situaţii periculoase la poarta zălăuanilor, dar Cristian Man a avut o serie de intervenţii reuşite, iar Zalăul a intrat cu handicap minim la vestiare.
Jocul formaţiei de la poalele Meseşului a arătat ceva mai bine în partea secundă, dar cei care au punctat au fost tot fotbaliştii din Miercurea Ciuc. Bajko Barna a stabilit scorul final, în minutul 75.
În etapa viitoare, programată vineri, 29 aprilie, FC Zalău va primi vizita ocupantei locului opt, Sănătatea Cluj.
FC Zalău: Cristian Man – Sergiu Bercean, Paul Gheţu, Tonko Robert, Viorel Ionaşcu, Alexandru Flueraş (min. 88, Alexandru Neagotă), Ibrahim Jamilu (min. 75, Alexandru Pop), Alberto Vălimăreanu, Louis Copilescu (min. 55, Boris Ţugui), Raul Stanciu şi Cristian Tăbârţă (min. 88, Alexandru Taloş). Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Rezultatele complete din etapa a 21-a: Sănătatea Cluj – Industria Galda 2 – 2, CS Iernut – CS Oşorhei 1 – 1, Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Zalău 2 – 0, Luceafărul Bălan – Avântul Reghin 0 – 3, Luceafărul Oradea – Odorheiu Secuiesc 5 – 0, Unirea Dej – Comuna Recea 0 – 1, Sighetu Marmaţiei – Unirea Jucu 1 – 0.
Clasament: 1. Luceafărul Oradea – 50p; 2. FCM Avântul Reghin – 46p; 3. CSM Sighetu Marmaţiei – 41p; 4. Industria Galda – 41p; 5. Unirea Jucu – 40p; 6. Csikszereda Miercurea Ciuc – 32p; 7. AFC Comuna Recea – 29p; 8. Sănătatea Cluj – 28p; 9. CS Oşorhei – 28p; 10. CS Iernut – 27p; 11. Unirea Dej – 22p; 12. FC Zalău – 16p; 13. AFC Odorheiu Secuiesc – 15p; 14. Luceafărul Bălan – 1p. Echipa din Bălan s-a retras din campionat înaintea începerii returului.