FC Zalău a pierdut amicalul cu Universitatea Cluj

După două remize şi o victorie, FC Zalău a suferit miercuri prima înfrângere în jocurile de verificare din această iarnă. „Alb-albaştrii” au pierdut cu scorul de 1 – 3 amicalul cu Universitatea Cluj, liderul Ligii a IV-a din judeţul Cluj. Ajunsă în eşalonul patru în urma problemelor financiare cu care s-a confruntat clubul, Universitatea îşi propune să promoveze în Liga a III-a la finalul acestui sezon, iar în campionatul viitor să lupte pentru promovarea în eşalonul secund.
Clujenii au deschis scorul după numai opt minute de joc, prin Brian Lemac, scorul final al primei părţi fiind 1 – 0. După 12 minute de la reluare, FC Zalău a restabilit egalitatea prin Florin Istrate, care a transformat o lovitură de pedeapsă, însă, în minutul 58, „şepcile-roşii” au trecut din nou în avantaj, Brian Lemac reuşind „dubla”. Scorul final l-a stabilit Andrei Haţieganu, în minutul 70, acesta înscriind pentru 3 – 1.
Joi, în cel de-al cincilea amical, formaţia zălăuană se va duela cu Fotbal Comuna Recea, echipă se se situează pe poziţia secundă în Seria a V-a din Liga a III-a. Meciul va avea loc în Ungaria.
FC Zalău: Claudiu Băican – Alexandru Taloş, Paul Mateciuc, Ionuţ Ţîrlea, Grigore Turda, Gabriel Coţi, Raul Stanciu, Marius Hosu, Beniamin Boka, Alexandru Pop şi Florin Istrate. Au mai evoluat: Răzvan Meleg, Lucian Todea, Radu Ungurianu, Sergiu Bercean şi Flaviu Porumb. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)