Etapa remizelor în Liga a IV-a

Patru remize s-au înregistrat în etapa a 21-a din Liga a IV-a de fotbal, desfăşurată duminică. Rapid Jibou a „smuls” cu greu un punct pe teren propriu în duelul cu AS Chieşd, după ce oaspeţii au condus cu 2 – 0 la pauză. Jibouanii au redus din handicap în minutul 26, iar golul egalizator a fost marcat în minutul 89, de Flaviu Moldovan.
Scor „alb” între Unirea Mirşid şi Silvania Cehu Silvaniei, iar o altă remiză s-a înregistrat între Olimpic Bocşa şi Dumbrava Gîlgău. Cele două echipe se află la poluri opuse în clasament, însă gazdele au reuşit să revină în repriza secundă, după ce Dumbrava a condus la pauză cu scorul de 2 – 0.
Flacăra Halmăşd a condus la pauză cu scorul de 2 – 1 pe terenul echipei CS Crasna, dar la final, cele două formaţii au terminat la egalitate, 3 – 3.
După ce a suferit în etapa trecută primul eşec al sezonului, liderul, Luceafărul Bălan, a obţinut sâmbătă o nouă victorie la scor, câştigând cu 7 – 0 duelul cu Gloria Bobota.
Campioana ediţiei trecute, Sportul Şimleu, a obţinut duminică a 11-a victorie din acest sezon, câştigând cu scorul de 2 – 0 meciul de pe teren propriu cu Real Crişeni.
La juniori s-au înregistrat următoarele rezultate: Sportul Şimleu – Real Crişeni 3 – 1, Benfica Ileanda – CS Barcău Nuşfalău 1 – 3, Rapid Jibou – AS Chieşd 7 – 1, Unirea Mirşid – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 4, Olimpic Bocşa – Dumbrava Gîlgău 4 – 2, CS Crasna – Flacăra Halmăşd 6 – 0, Luceafărul Bălan – Gloria Bobota 3 – 0.
Etapa viitoare este programată duminică, după următorul program: CS Barcău Nuşfalău – Sportul Şimleu, Silvania Cehu Silvaniei – Benfica Ileanda, Gloria Bobota – Unirea Mirşid, Flacăra Halmăşd – Luceafărul Bălan, Dumbrava Gîlgău – CS Crasna, AS Chieşd – Olimpic Bocşa şi Real Crişeni – Rapid Jibou.

Rezultatele complete şi marcatorii:
Sportul Şimleu – Real Crişeni 2 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Călin Inocan (min. 26), Mălin Sabou (min. 49)
Benfica Ileanda – CS Barcău Nuşfalău 4 – 0 (0 – 0)
Au marcat: Marius Chira (min. 69), Vasile Lazăr (min. 72), Florin Ciobanu (min. 82), Ionuţ Duma (min. 84)
Rapid Jibou – AS Chieşd 2 – 2 (0 – 2)
Au marcat: Dan Rus (min. 67), Moldovan Flaviu (min. 89), respectiv Marius Argylean (min. 1 şi 31)
Unirea Mirşid – Silvania Cehu Silvaniei 0 – 0
Olimpic Bocşa – Dumbrava Gîlgău 3 – 3 (0 – 2)
Dumitru Bordaş (min. 67), Uszkai Bela (min. 69, 78), respectiv Adrian Pop (min. 15), Isai Făzăcaş (min. 21) şi Korozi Sergiu (min. 83)
CS Crasna – Flacăra Halmăşd 3 – 3 (1 – 2)
Au marcat: Daniel Cenan (min. 12), Ionuţ Iacob (min. 60), Banyk Norbert (min. 80), Nicolae Roşu (min. 5), Tudor Ulmeanu (min. 29 şi 84)
Luceafărul Bălan – Gloria Bobota 7 – 0 (3 – 0)
Au marcat: Adrian Pop (min. 4), Andrei Teglaş (min. 16), Maior Istvan (min. 27, 76, 90+3), Mădălin Pop (min. 51-autogol) şi Mihai Bode (min. 79)

1. Luceafărul Bălan 20 19 0 1 106 – 18 57p
2. Dumbrava Gîlgău 21 13 5 3 61 – 25 44p
3. Rapid Jibou 20 12 4 4 69 – 23 40p
4. Sportul Şimleu 20 11 4 5 66 – 43 37p
5. AS Chieşd 20 12 1 7 57 – 36 37p
6. Unirea Mirşid 20 10 5 5 51 – 34 35p
7. Silvania Cehu Silvaniei 21 9 4 8 50 – 63 31p
8. Benfica Ileanda 20 8 4 8 38 – 38 28p