Echipele sălăjene, codaşe la Cupa organizată de FC Zalău

Fotbal Club Zalău a organizat la finalul săptămânii trecute Cupa „FC Zalău”, la categoria de vârstă 10 ani. Turneul s-a desfăşurat în sala de sport a Grupului Şcolar Industrial Sărmăşag, fiind prezente şapte echipe: FC Zalău, Sportul Şimleu, Randra Şimleu, Atletic Orade, Arieşul „Mihai Viteazu” Turda, Il Calcio Satu Mare şi Mara Baia Mare.

În clasamentul final, cele trei echipe sălăjene au ocupat ultimele poziţii, cea mai bună clasare având-o FC Zalău, locul şase. Copiii antrenaţi de Claudiu Cornaci au învins cu scorul de 5 – 0 Randra Şimleu, cu scorul de 2 – 1 Sportul Şimleu, cu scorul de 1 – 0 Il Calcio Satu Mare. A pierdut însă celelalte trei dueluri: 0 – 4 cu Mara Baia Mare, 0 – 1 cu Atletic Oradea şi 0 – 2 cu CS Arieşul „Mihai Viteazu”.
Sportul Şimleu a obţinut două victorii: 6 – 0 cu Randra Şimleu şi 2 – 0 cu CS Arieşul „Mihai Viteazu”. În celelalte jocuri, Sportul Şimleu a înregistrat patru înfrângeri: 0 – 2 cu Il Calcio Satu Mare, 1 – 2 cu FC Zalău, 0 – 4 cu Mara Baia Mare şi 1 – 2 cu Atletico Oradea.
Clasată pe ultimul loc, Randra Şimleu Silvaniei a pierdut toate cele şase jocuri disputate: 0 – 5 cu FC Zalău, 0 – 6 cu Sportul Şimleu, 0 – 3 cu CS Arieşul „Mihai Viteazu”, 0 – 4 cu Il Calcio Satu Mare, 1 – 3 cu Atletico Oradea şi 0 – 2 Mara Baia Mare.
Golgeterul turneului a fost desemnat Fedorca Michele, de la Il Calcio Satu Mare, iar cel mai bun portar a fost considerat Rareş Oltean, de la Sportul Şimleu.
Organizatorii turneului au acordat diplome de participare tuturor echipelor participante, iar echipele clasate pe primele trei locuri au primit şi trofee.