Derby decis în prelungiri

Un singur gol s-a marcat în derby-ul etapei a XIX-a din Liga a IV-a de fotbal, dintre Unirea Mirşid şi Benfica Ileanda. Scorul a fost „alb” până în prelungiri, Bogdan Filip marcând golul victoriei în al doilea minut de prelungiri. Cele două formaţii se vor întâlni şi în optimile de finală ale Cupei României, partida fiind programată în această după-amiază, de la ora 18.
Liderul Luceafărul Bălan a bifat a 18-a victorie a sezonului, după ce a dispus cu 4 – 0 pe teren propriu de Barcău Nuşfalău, trei dintre cele patru goluri fiind marcate în partea a doua. Echipa pregătită de Marius Paşca rămâne la 12 puncte distanţă de ocupanta locului secund şi mai are nevoie de patru victorii pentru a deveni campioană judeţeană şi matematic.
Sportul Şimleu, campioana ediţiei trecute, a rezistat doar 43 de minute pe terenul celor de la AS Chieşd, fiind învinsă cu scorul de 0 – 5, după ce la pauză gazdele au avut avantaj minim.
Scorul etapei l-a înregistrat Rapid Jibou, formaţia condusă de Marius Muntean impunându-se cu scorul de 8 – 1 pe teren propriu în faţa echipei Flacăra Halmăşd.
Ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău, s-a impus la limită pe terenul echipei Real Crişeni, scorul final fiind 1 – 2.
Silvania Cehu Silvaniei a obţinut a noua victorie, câştigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la CS Crasna.
Etapa viitoare se dispută duminică, după următorul program: Benfica Ileanda – Sportul Şimleu, CS Barcău Nuşfalău – Unirea Mirşid, Silvania Cehu Silvaniei – Luceafărul Bălan, Gloria Bobota – CS Crasna, Flacăra Halmăşd – Olimpic Bocşa, Dumbrava Gîlgău – Rapid Jibou, AS Chieşd – Real Crişeni.
Rezultatele complete şi clasamentul:
Luceafărul Bălan – CS Barcău Nuşfalău 4 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Flaviu Bărnuţiu (min. 20), Adrian Pop (min. 52), Toth Karoly (min. 55) şi Mihai Bode (min. 69)
CS Crasna – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 3 (1 – 1)
Au marcat: Claudiu Cornaci (min. 34), respectiv Rareş Hossu (min. 60, 63 şi 89)
AS Chieşd – Sportul Şimleu 5 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Ovidiu Cătană (min. 43), Silviu Crişan (min. 47 – autogol), Petrică Lăcătuş (min. 64, 90), Marian Cătălin (min. 80)
Olimpic Bocşa – Gloria Bobota 3 – 0 (2 – 0)
Au marcat: Gabriel Sărcudean (min. 17 – autogol), Dumitru Bordaş (min. 44 – autogol) şi Uszkai Bella (min. 70)
Unirea Mirşid – Benfica Ileanda 1 – 0 (0 – 0)
A marcat: Bogdan Filip (min. 90+2)
Real Crişeni – Dumbrava Gâlgău 1 – 2 (0 – 1)
Au marcat: Sorin Iacob (min. 63), respectiv Isai Făzăcaş (min. 31 şi 87)
Rapid Jibou – Flacăra Halmăşd 8 – 1 (4 – 0)
Au marcat: Dănuţ Pop (min. 26), Adrian Fărcaş (min. 33, 76 şi 78), Romulus Gherman (min. 40), Tiberiu Apai (min. 45) şi Doru Rus (min. 51 şi 84), respectiv Ioan Ardelean (min. 46)
1. Luceafărul Bălan 18 18 0 0 98 – 16 54p
2. Dumbrava Gîlgău 19 13 4 2 58 – 19 43p
3. Rapid Jibou 18 11 3 4 64 – 21 36p
4. Sportul Şimleu 18 10 3 5 63 – 42 33p
5. AS Chieşd 18 11 0 7 50 – 31 33p
6. Unirea Mirşid 18 10 3 5 49 – 32 33p
7. Silvania Cehu Silv. 19 9 2 8 47 – 59 29p
8. Benfica Ileanda 18 7 3 8 33 – 37 24p