Cupa „Lyceum” şi-a desemnat câştigătorii

36 de echipe au participat la ediţia a XX-a, desfăşurată în perioada 12 – 28 noiembrie

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Sălaj în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Sălaj a organizat în perioada 12 – 28 noiembrie cea de-a XX-a ediţiea Cupei „Lyceum”. La competiţie s-au înscris 36 de echipe, dintre care 22 de băieţi şi 14 de fete, de la şcolile: Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna (2), Colegiul Naţional „Silvania” Zalău (6), Liceul Teoretic „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei (5), Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” Jibou (2), Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău (6), Liceul Tehnologic „Ioachim Pop” Ileanda (1), Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău (6), Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău (3), Grup Şcolar „Gheorghe Pop de Băseşti” Cehu Silvaniei (3) şi Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” Şimleu Silvaniei (2).
ISJ Sălaj a pus la dispoziţie locaţiile în care s-au desfăşurat întrecerile, iar Asociaţiile Judeţene de specialitate au asigurat arbitrajul.
Ca în fiecare an, Cupa „Lyceum” s-a disputat la trei ramuri sportive: baschet (băieţi şi fete), handbal (băieţi şi fete) şi volei (băieţi şi fete).
Cele mai puţine echipe s-au înscris la întrecerea de baschet, rezervată fetelor, unde au participat doar Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău (prof. Banto Estera) şi Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” (prof. Alina Cozac), locul I revenindu-i primei echipe.
Întrecerea băieţilor a fost una cu momente mai puţin plăcute, unul dintre conducătorii echipei CNS Zalău, Mihai Mărieş, fiind scos afară, după ce l-a făcut nebun pe profesorul Nicu Lăpuşan. Competiţia a fost câştigată de Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău (prof. Banto Estera), urmat în clasament de Colegiul Naţional „Silvania” Zalău (prof. Katona Alexandru) şi de Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău (prof. Alina Cozac).
Şase echipe s-au duelat în competiţia de handbal feminin, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău (prof. Alina Cozac) câştigând competiţia. Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna (prof. Attila Todor) a ocupat locul secund, iar pe poziţia a III-a s-a clasat Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău (prof. Banto Estera).
Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei (prof. Birtalan Csaba) a câştigat competiţia la handbal masculin, unde s-au înscris şapte echipe, iar pe următoarele două locuri s-au clasat Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna (prof. Attila Todor) şi Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău (prof. Alina Cozac).
Întrecere disputată a fost şi cea de volei-fete, unde legea a făcut-o Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei (prof. Raul Sârbe). Echipa Colegiului Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian”, condusă de profesorul Claudiu Crişan, s-a clasat pe locul secund, iar poziţia a III-a i-a revenit Liceului Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău (prof. Dan Predescu).
Cel mai mare număr de echipe participante a fost la volei masculin, competiţie câştigată de Colegiul Naţional Silvania Zalău (prof. Marcel Berceanu). Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” (prof. Claudiu Crişan) s-a situat pe locul doi, iar Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei (prof. Raul Sârbe) s-a situat pe poziţia a III-a.