CSS Zalău şi Academia de Volei „Marius Lazăr”, adversare la turneul final al Campionatului Naţional

Calificate la cel de-al doilea turneu semifinal din cadrul competiţiei, ambele echipe sălăjene au obţinut biletele pentru ultimul act al Campionatului Naţional – turneul final.
CSS Zalău, condusă de pe margine de Dan Onuţe, a făcut parte din grupa semifinală I, disputată la Fălticeni, calificându-se de pe locul doi, cu un coeficient mai bun la seturi decât CSS Tulcea. Zalăul a avut 1,2, iar Tulcea, 1,16. Grupa a fost câştigată de CSM Bucureşti. Zălăuanii au dispus cu 3 – 0 de CSS Nicu Gane Fălticeni şi cu 3 – 2 de CSS Tulcea, pierzând cu 0 – 3 duelul cu CSM Bucureşti.
Cealaltă formaţie sălăjeană, Academia de Volei „Marius Lazăr”, a făcut parte din grupa semifinală II, obţinând biletele la turneul final alături de CSS 2 Baia Mare. Micii voleibalişti conduşi de Marius Lazăr au obţinut două victorii, 3 – 0 cu CSS Caransebeş şi CSS Blaj, fiind învinşi de CSS 2 Baia Mare cu 1 – 3.
Celelalte patru echipe calificate la turneul final, CTF Mihai I Bucureşti, CSS Avram Iancu Ştei, CSS LAPI Dej şi CSS Botoşani, au obţinut biletele după disputarea primului turneu semifinal.
CSS Zalău şi Academia de Volei Marius Lazăr vor face parte din seria a II-a, urmând să fie adversare. Din serie mai fac parte CSS Avram Iancu Ştei şi CSS Botoşani, iar în prima serie au fost repartizate CSM bucureşti, CTF Mihai I Bucureşti, CSS LAPI Dej şi CSS 2 Baia Mare.
Faza finală a Campionatului Naţional de minivolei este programată în perioada 14 – 18 mai.