CS Barcău Nuşfalău revine în fotoliul de lider al Ligii a IV-a

Finalul etapei a XII-a din Liga a IV-a de fotbal a readus echipa CS Barcău Nuşfalău în fotoliul de lider. Formaţia de pe malul Barcăului a câştigat cu scorul de 2 – 0 pe terenu echipei Gloria Ban, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Vasile Ciorba a deschis scorul în minutul 19, iar Lazăr Zoltan a stabilit scorul final după o jumătate de oră de la începutul partidei.
Scorul etapei l-a înregistrat Unirea Mirşid, echipă ce a dispus cu scorul de 5 – 0 pe teren propriu de CS Hida. Ionuţ Mureşan a reuşit o „dublă”, iar Ciprian Pavel, un hattrick.
Dumbrava Gîlgău a reuşit o victiorie la limită pe teren propriu în faţa celor de la AS Chieşd. Toate cele trei goluri au fost marcate în ultimul sfert de oră, iar scorul l-au deschis oaspeţii, în minutul 78, prin Claudiu Bărnuţ. Adrian Călăcean a restabilit egalitatea şase minute mai târziu, iar Gabriel Mărcean a închis tabela în minutul 90+1.
Rapid Jibou a obţinut a noua victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 4 – 1 meciul de pe teren propriu cu CS Crasna. Adrian Fărcaş, directorul DJST Sălaj, a reuşit o „dublă” în minutele 35 şi 55, iar Mihai Brânduşe şi Romulus Gherman au marcat următoarele două goluri pentru gazde. Reuşita gazdelor a fost un autogol al jucătorului Marius Mureşan.
Olimpic Bocşa a dispus la limită pe teren propriu de Sportul Şimleu, scorul final fiind 4 – 3. După 13 minute de joc, oaspeţii conduceau cu 2 – 0, iar în minutul 32, tabela arăta egalitate, 2 – 2. Sportul Şimleu a încheiat în avantaj prima repriză, 3 – 2, după care Bocşa a mai înscris de două ori în partea secundă, stabilind rezultatul final.
Flacăra Halmăşd şi Silvania Cehu Silvaniei au terminat la egalitate, 3 – 3 partida din cadrul acestei etape. Halmăşdul a deschis scorul încă din primul minut, prin Milan Fatura, iar în minutul 58, oaspeţii conduceau cu 3 – 1. Cosmin Sav şi Ioan Moisi au înscris de două ori până la final pentru gazde, stabilind scorul final.
Scor „alb” în disputa dintre Gloria Bobota şi Benfica Ileanda, ambele echipe aflându-se în subsolul clasamentului.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Flacăra Halmăşd – Silvania Cehu Silvaniei 3 – 3
Au marcat: Milan Fatura (min. 1), Cosmin Sav (min. 66), Ioan Moisi (min. 68), respectiv Marcel Mureşan (min. 24, 58), Tamaş Elek (min. 34)
Unirea Mirşid – CS Hida 5 – 0
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 12, 76), Ciprian Pavel (min. 41, 76 şi 90+2)
Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd 2 – 1
Au marcat: Adrian Călăcean (min. 84), Gabriel Mărcean (min. 90+1), respectiv Claudiu Bărnuţ (min. 78)
Rapid Jibou – CS Crasna 4 – 1
Au marcat: Adrian Fărcaş (min. 35, 55), Mihai Brânduşe (min. 52), Romulus Gherman (min. 78), respectiv Marius Mureşan (min. 25 – autogol)
Gloria Ban – CS Barcău Nuşfalău 0 – 2
Au marcat: Vasile Ciorba (min. 19), Lazăr Zoltan (min. 31)
Olimpic Bocşa – Sportul Şimleu 4 – 3
Au marcat: Claudiu Mărcuş (min. 19), Uszkai Bela (min. 32), Cosmin Pop (min. 67), Florin Bene (min. 90+1), respectiv Lazăr Istvan (min. 3), Claudiu Bence (min. 13), Marcel Cuc (min. 40)
Gloria Bobota – Benfica Ileanda 0 – 0
1. CS Barcău Nuşfalău 12 10 0 2 34 – 11 30p
2. Rapid Jibou 12 9 1 2 36 – 15 28p
3. Unirea Mirşid 12 9 1 2 36 – 15 28p
4. Dumbrava Gîlgău 12 9 1 2 32 – 15 28p
5. Silvania Cehu Silvaniei 12 8 2 2 33 – 15 26p
6. Flacăra Halmăşd 12 6 3 3 33 – 22 21p
7. CS Crasna 11 5 1 5 16 – 22 16p