CS Barcău Nuşfalău, campioană de toamnă în Liga a IV-a

Sportul Şimleu, campioana din urmă cu două sezoane, a terminat turul pe ultimul loc

Liga a IV-a de fotbal şi-a tras cortina în urmă cu o săptămână, iar pe primul loc la finalul turului se situează CS Barcău Nuşfalău, echipă ce a înregistrat 11 victorii şi două eşecuri în primele 13 etape. În ultima rundă, formaţia de pe malul Barcăului s-a impus la limită, scor 1 – 0 pe teren propriu, în faţa celor de la Dumbrava Gîlgău. Unicul gol al meciului a fost înscris de Gabor Gabor, în minutul 67.
Rapid Jibou a terminat turul pe poziţia secundă, cu 31 de puncte, după zece victorii o remiză şi două înfrângeri. Echipa antrenată de Marius Muntean a înregistrat scorul ultimei etape, câştigând în deplasare cu scorul de 7 – 0 duelul cu Sportul Şimleu. Alin Mierea a reuşit un „hattrick”, Adrian Fărcaş, directorul DJST Sălaj, o „dublă”, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Mihai Mureşan şi Florin Moldovan.
Gloria Ban a încheiat turul pe poziţia a IX-a, după ce s-a impus cu scorul de 3 – 2 pe terenul formaţiei din Hida. Gazdele au condus cu scorul de 2 – 0, dar oaspeţii au revenit spectaculos după pauză şi au reuşit să întoarcă rezultatul.
Flacăra Halmăşd s-a impus cu acelaşi scor pe terenul celor de la Crasna, după ce scorul a fost egal la pauză, 1 – 1.
Unirea Mirşid a obţinut a zecea victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul echipei Benfica Ileanda. Gazdele au condus cu 1 – 0 prin reuşita lui Cosmin Bene din minutul 40, dar oaspeţii au restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Ciprian Pavel. Sergiu Bereschi a dus Mirşidul în avantaj în minutul 65, iar scorul final l-a stabilit Toth Karoly, în minutul 80.
Duminică este programată restanţa dintre Olimpic Bocşa şi CS Crasna, din cadrul etapei a IV-a. Meciul de juniori este programat la ora 12, iar cel de seniori, la ora 14.
Rezultatele complete şi marcatorii ultimei etape:
AS Chieşd – Olimpic Bocşa 2 – 0
Au marcat: Ovidiu Cătană (min. 21), Ciprian Bărnuţiu (min. 45)
Silvania Cehu Silvaniei – Gloria Bobota 6 – 3
Au marcat: Raul Moţ (min. 18, 27, 53, 59, 87), Mihai Cherecheş (min. 69), respectiv Andrei Chiş (min. 12), Marius Ardelean (min. 41), Alexandru Boloş (min. 67)
Sportul Şimleu – Rapid Jibou 0 – 7
Au marcat: Alin Mierea (min. 10, 85 şi 88), Adrian Fărcaş (min. 38 şi 41), Mihai Mureşan (min. 58), Florin Moldovan (min. 71)
CS Hida – Gloria Ban 2 – 3
Au marcat: Florin Miron (min. 11), Florin Sestraş (min. 12), respectiv Adrian Patroane (min. 57), Adrian Sabău (min. 60) şi Radu Sabău (min. 61)
CS Crasna – Flacăra Halmăşd 2 – 3
Au marcat: Ionuţ Iacob (min. 35), Szabo Szilard (min. 46), respectiv Ionel Savu (min. 20, 50), Nicolae Radu (min. 88)
CS Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău 1 – 0
A marcat: Gabor Gabor (min. 67)
Benfica Ileanda – Unirea Mirşid 1 – 3
Au marcat: Cosmin Bene (min. 40), respectiv Ciprian Pavel (min. 42), Sergiu Bereschi (min. 65), Toth Karoly (min. 80)
1. CS Barcău Nuşfalău 13 11 0 2 35 – 11 33p
2. Rapid Jibou 13 10 1 2 43 – 15 31p
3. Unirea Mirşid 13 10 1 2 29 – 16 31p
4. Silvania Cehu Silvaniei 13 9 2 2 38 – 18 29p
5. Dumbrava Gîlgău 13 9 1 3 32 – 16 28p
6. Flacăra Halmăşd 13 7 3 3 36 – 24 24p
7. AS Chieşd 13 6 0 7 25 – 29 18p
8. CS Crasna 12 5 1 6 18 – 25 16p