Campioana en-titre, surclasată la Gîlgău

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a de fotbal a programat două dueluri interesante, Luceafărul Bălan – Unirea Mirşid şi Dumbrava Gîlgău Sportul Şimleu, partide în care s-au înscris nu mai puţin de 12 goluri. Echipa din Bălan a învins cu 5 – 1 formaţia din Mirşid, după ce la pauză scorul era 0 – 0. În repriza a doua, golurile au venit la „foc automat”. Mihai Bode a reuşit dubla în minutele 47 şi 89, la fel şi Andrei Teglaş în minutele 50 şi 75, iar Dan Zaharia a „semnat” a cincea reuşită. De cealaltă parte, golul de onoare l-a marcat Florin Pop, în minutul 78.
Ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău, nu a avut nicio emoţie pe teren propriu, cu toate că a întâlnit campioana en-titre, Sportul Şimleu. Scorul final a fost 6 – 0, cinci goluri fiind marcate în prima repriză. Patru dintre ele au fost înscrise de Alin Mierea, iar Isai Făzăcaş a reuşit „dubla”.
Rapid Jibou a „bifat” a noua victorie, după ce s-a impus cu scorul de scorul de 4 – 0 în faţa ocupantei locului şapte, Silvania Cehu Silvaniei, iar Olimpic Bocşa a trecut la limită de CS Barcău Nuşfalău, scorul final fiind 3 – 2.
Victorie la limită şi pentru AS Chieşd, care a câştigat cu scorul de 2 – 1 disputa cu Flacăra Halmăşd. Singurul rezultat de egalitate al etapei s-a înregistrat la Crasna, unde formaţia locală a terminat cu scorul de 0 – 0 duelul cu Benfica Ileanda.
Etapa a 18-a este programată duminică, după următorul program: Sportul Şimleu – Unirea Mirşid, Benfica Ileanda – Luceafărul Bălan, CS Barcău Nuşfalău – CS Crasna, Silvania Cehu Silvaniei – Olimpic Bocşa, Gloria Bobota – Rapid Jibou, Flacăra Halmăşd – Real Crişeni, Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd. Meciurile de juniori sunt programate la ora 14, iar cele de seniori, la ora 16.
După 17 etape, în clasament continuă să conducă Luceafărul Bălan, urmată la 11 puncte în spate de Dumbrava Gîlgău şi la 18, de Rapid Jibou. Ultimele trei locuri sunt ocupate în oridine de Olimpic Bocşa, Flacăra Halmăşd şi Gloria Bobota.
Rezultatele complete şi marcatorii:
AS Chieşd – Flacăra Halmăşd 2 – 1 (1 – 0)
Au marcat: Ionuţ Moşincat (40 – pen.), Ovidiu Cătană (min. 83), respectiv Adrian Dregan (min. 51 – pen.)
Olimpic Bocşa – CS Barcău Nuşfalău 3 – 2 (2 – 1)
Au marcat: Varga Joszef (min. 23), Dumitru Bordaş (min. 56), Robert Niculăuţ (min. 77), respectiv Cosmin Sabou (min. 14-autogol), Florin Vaşvari (min. 31 – autogol)
Rapid Jibou – Silvania Cehu Silvaniei 4 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Maior Robert (min. 43), Alin Mureşan (min. 65), Alexandru Turcu (min. 80), Adrian Fărcaş (min. 84)
Real Crişeni – Gloria Bobota 4 – 1 (1 – 0)
Au marcat: Cosmin Paşka (min. 32), Ovidiu Bojan (min. 48), Ioan Breban (min. 54), Adrian Baidoc (min. 64), respectiv Răzvan Gal (min. 74)
Luceafărul Bălan – Unirea Mirşid 5 – 1 (0 – 0)
Au marcat: Mihai Bode (min. 47, 89), Andrei Teglaş (min. 50, 75), Dan Zaharia (min. 72), respectiv Florin Pop (min. 78)
CS Crasna – Benfica Ileanda 0 – 0
Dumbrava Gîlgău – Sportul Şimleu 6 – 0 (5 – 0)
Au marcat: Alin Mierea (min. 10, 26, 32, 44), Isai Făzăcaş (min. 25, 47)
14. Gloria Bobota 16 0 1 15 14 – 101 1p

One Thought to “Campioana en-titre, surclasată la Gîlgău”

1. […] Etapa a 17-a a Ligii a IV-a de fotbal a programat două dueluri interesante, Luceafărul Bălan – Unirea Mirşid şi Dumbrava Gîlgău Sportul Şimleu, partide în care s-au înscris nu mai puţin de 12 goluri. Echipa din Bălan a învins cu 5 – 1 formaţia din Mirşid, după ce la pauză scorul era 0 – 0. În repriza a doua, golurile au venit la “foc automat”. Mihai Bode a reuşit dubla în minutele 47 şi 89, la fel şi Andrei Teglaş în minutele 50 şi 75, iar Dan Zaharia a “semnat” a cincea reuşită. De cealaltă parte, golul de onoare …read more […]