Bătuţi în mocirlă

FC Zalău – Unirea Dej 2 – 3 (1 – 2)

Au marcat: Cosmin Sabou (min. 3-pen. şi 57), respectiv Marius Cristea (min. 16), Paul Enow (min. 19) şi Bogdan Faur (min. 90+4)

FC Zalău rămâne cu o singură victorie în returul campionatului după ce, sâmbătă, a pierdut, pe teren propriu, duelul cu Unirea Dej. Pe un teren aproape impracticabil, din cauza precipitaţiilor căzute joi şi vineri, FC Zalău a marcat de două ori împotriva Dejului, însă a încasat trei goluri, pierzând partida în ultimul minut.
Zălăuanii au deschis repede scorul, în minutul trei prin Cosmin Sabou, acesta transformând o lovitură de pedeapsă obţinută de Mihai Bode.
Bucuria echipei zălăuane a durat însă doar 13 minute, oaspeţii restabilind egalitatea în minutul 16, prin Marius Cristea. Acesta a scăpat singur cu portarul Alex Gudea, după o ieşire greşită la ofsaid a fundaşilor zălăuani şi a înscris cu latul în poartă.
Trei minute mai târziu, oaspeţii preiau conducerea prin jucătorul de culoare, Paul Enow, care scapă singur cu portarul Zalăului şi îl învinge pe acesta cu un şut la colţul lung.
După revenirea de la cabine, jucătorii lui Paşca şi Oros pun tot mai mare presiune la poarta adversă, iar în minutul 57 restabilesc egalitatea. Cosmin Sabou îşi trece pentru a doua oară numele pe lista marcatorilor, după ce transformă o lovitură liberă de la aproximativ 19 metri.
După egalare, tot FC Zalău este echipa care atacă mai mult, irosind câteva situaţii bune de a marca. Şi cum ocaziile se răzbună, ultimul minut al meciului a fost cu ghinion pentru zălăuani. Portarul Alexandru Gudea a încercat să degajeze mingea, din marginea careului, însă balonul l-a lovit pe Bogdan Faur, care a profitat de gafa goalkeeper-ului zălăuan şi a trimis balonul în plasă, stabilind scorul final, 2 – 3.
În următoarea etapă, FC Zalău se va deplasa la Cluj, pentru duelul cu Sănătatea Servicii Publice Cluj.
FC Zalău: Alexandru Gudea – Codruţ Bulz, Vlad Lung, Cosmin Cosma, Viorel Ionaşcu, Maior Istvan, Cosmin Sabou, Raul Stanciu, Mihai Bode, Codruţ Ardelean (min. 74, Gigi Gorga) şi Andrei Bălan. Antrenori: Marius Paşca şi Cristian Oros
Unirea Dej: Lucian Balaga – Florin Vîrtea, Ioan Dobrău, Traore Suileyman, Răzvan Pop, Radu Găbruş (min. 71, Paul Bogdan), Ionuţ Bratina, Marius Cristea, Andrei Moldovan, Paul Enow şi Adrian Bud. Antrenor: Dan Mănăilă