Atletă de la CSS Zalău, medaliată cu bronz la Campionatul Naţional

Sala Sporturilor din Bacău a fost gazda ediţiei din acest an a Campionatului Naţional de atletism – categoria cadeţi (Under 16), eveniment la care a fost prezentă şi sportiva de la Clubul Sportiv Şcolar Zalău, Maria Csiki. Dacă în prima zi, în proba de 1500 de metri, sportiva pregătită de Nelian Ianchiş s-a clasat pe locul 8, cu timpul de 5 minute, 21 de secunde şi 19 sutimi, în cea de-a doua zi, Maria Csiki a reuşit să urce pe podium în cursa de 800 de metri. Atleta zălăuană a terminat cursa cu timpul de 2 minute, 27 de secunde şi 47 de sutimi, obţinând medalia de bronz. La această probă au fost patru serii valorice, iar zălăuanca s-a clasat pe locul doi în prima serie valorică. Finala a fost câştigată, însă, de o sportivă din seria a treia valorică, Alexandra Uta, de la CSM – Colegiul Naţional Râmnicu Vâlcea.

La finalul acestei săptămâni, un alt atlet de la CSS Zalău, Răzvan Sabo, va participa la Campionatul Naţional pentru cadeţi (Under 18).