AS Chieşd a făcut „rocada” în clasament cu Rapid Jibou

Situată pe locul cinci înaintea etapei de duminică din cadrul Ligii a IV-a de fotbal, AS Chieşd şi-a continuat parcursul bun din ultimele etape, reuşind să se impună cu scorul de 3 – 2 pe teren propriu, în faţa celor de la Rapid Jibou. Gazdele conduceau cu scorul de 2 – 0 după primele 20 de minute, însă în următoarele şapte minute, oaspeţii au restabilit egalitatea. Jocul a continuat să fie echilibrat, iar cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, Chieşdul a înscris golul victoriei prin Andrei Lăcătuş, jucător ce a trecut şi prin curtea celor de la FC Zalău. Cele două formaţii au făcut schimb de locuri în clasament în urma rezultatului de duminică.
CS Barcău Nuşfalău a remizat pe teren propriu, 0 – 0 în faţa celor de la Benfica Ileanda, însă a reuşit să se menţină pe poziţia a treia a clasamentului în urma acestui rezultat.
Luceafărul Bălan a „punctat” a opta victorie consecutivă, impunându-se cu 11 – 3 pe terenul „lanternei roşii”, Gloria Bobota.
CS Crasna a coborât pe poziţia a XII-a, după ce a pierdut la „masa verde” partidele cu Sportul Şimleu, Benfica Ileanda, CS Barcău Nuşfalău şi Silvania Cehu Silvaniei, însă în duelul de duminică s-a impus cu 4 – 0 pe terenul penultimei clasate, Flacăra Halmăşd. Unirea Mirşid a câştigat la limită pe terenul formaţiei Silvania Cehu Silvaniei, scor 3 – 2, după ce a condus cu 3 – 0 în minutul 54.
Sportul Şimleu a urcat pe locul şase după victoria la scor pe terenul nou-promovatei, Real Crişeni, de care a dispus cu scorul de 9 – 4.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Real Crişeni – Sportul Şimleu 4 – 9, 1 – 5 la juniori
Au marcat: Răzvan Iacob (min. 5), Sorin Iacob (min. 13), Paska Cosmin (min. 45), Paul Handa (min. 56), respectiv Adrian Dregan (min. 3 şi 7), Silviu Crişan (min. 11 şi 18), Adrian Gheţi (min. 32, 37, 85, 90 şi 90+2)
AS Chieşd – Rapid Jibou 3 – 2, 1 – 7
Au marcat: Ovidiu Cătană (min. 14), Ionuţ Moşincat (min. 20), Andrei Lăcătuş (min. 80), respectiv Bogdan Tămăşan (min. 20), Alex Turcu (min. 27)
Dumbrava Gîlgău – Olimpic Bocşa 4 – 2, 2 – 4 la juniori
Au marcat: Alin Mierea (min. 4 şi 88), Isai Făzăcaş (min. 40 şi 57), respectiv Robert Niculăuţ (min. 3), Varga Joszef (min. 45)
Silvania Cehu Silvaniei – Unirea Mirşid 2 – 3, 0 – 0 la juniori
Au marcat: Vlad Paşcalău (min. 54), Nicolae Micle (min. 66), respectiv Flaviu Bărnuţiu (min. 21 şi 58), Radu Blaga (min. 54)
CS Barcău Nuşfalău – Benfica Ileanda 0 – 0, 5 – 1
Flacăra Halmăşd – CS Crasna 0 – 4, 4 – 3 la juniori
Au marcat: Daniel Cenan (min. 67 şi 81), Vasile Oros (min. 71-autogol), Gigi Gorga (min. 84)
Gloria Bobota – Luceafărul Bălan 3 – 11, 1 – 9 la juniori
Au marcat: Silviu Gorgan (min. 4), Alexandru Puşcaş (min. 68), Vasile Man (min. 40), Andrei Teglaş (min. 2, 15, 23 şi 30), Vlad Lazăr (min. 17), Mihai Bode (min. 19, 54 şi 73), Adrian Stegerean (min. 34), Mihai Molnar (min. 82) şi Marius Haiduc (min. 88)
1. Luceafărul Bălan 8 8 0 0 51 – 8 24p
2. Dumbrava Gîlgău 8 6 2 0 26 – 7 20p
3. CS Barcău Nuşfalău 8 4 3 1 14 – 7 15p
4. AS Chieşd 8 5 0 3 17 – 16 15p
5. Rapid Jibou 8 4 2 2 31 – 7 14p
6. Sportul Şimleu 8 4 2 2 25 – 12 14p
7. Unirea Mirşid 8 4 2 2 16 – 13 14p
8. Benfica Ileanda 8 3 1 4 15 – 16 10p