Sălajul se numără printre județele unde meteorologii au anunțat că în următoarele zile există riscul apariției unor fenomene meteo periculoase. Cel mai probabil, Sălajul va trece printr-un val de căldură aflat în intensificare, cu temperaturi în creștere de la o zi la alta și cu un disconfort termic care va deveni tot mai accentuat. După-amiaza și seara sunt posibile înnorări temporar accentuate, însoțite izolat de averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Medicii recomandă populației să evite expunerea la soare între orele 11–18 , să consume cantități suficiente de lichide, să poarte îmbrăcăminte lejeră, de culoare deschisă, și să nu lase niciodată copiii sau animalele de companie în mașini parcate. Persoanele în vârstă și cele cu afecțiuni cronice sunt sfătuite să își continue tratamentele recomandate de medic și să solicite sprijin la primele semne de rău provocate de căldură. În situații de urgență medicală, cetățenii pot apela numărul unic 112.
Sălajul, sub avertizare de caniculă