Specialiștii au emis un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, valabil joi, între orele 12 și 21. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și, pe alocuri, va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
În această perioadă, protejarea celor mici și a persoanelor vulnerabile este esențială, drept urmare, autoritățile au lansat o serie de recomandări privind prevenția în rândul copiilor în perioadele caniculare.
Potrivit informațiilor, un tragic eveniment s-a produs recent în Franța, unde doi copii, în vârstă de doi și patru ani, au fost găsiți fără viață într-un autoturism. Cazul readuce în atenție unul dintre cele mai mari pericole asociate temperaturilor ridicate, iar circumstanțele producerii tragediei sunt încă investigate de autorități. În contextul avertizărilor meteorologice care anunță temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, reprezentanții ISU Sălaj lansează un apel la responsabilitate și la adoptarea măsurilor de prevenire. Părinții sunt sfătuiți să nu lase niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, să nu păstreze cheile mașinii la îndemâna celor mici și să le explice acestora pericolele la care se expun dacă rămân sau se joacă într-un autovehicul.
Reprezentanții instituției reamintesc că temperatura din interiorul unui autoturism poate crește foarte rapid până la niveluri periculoase, chiar și atunci când afară nu pare extrem de cald. De asemenea, pentru cei care observă un copil sau un animal aflat în pericol într-un autoturism, autoritățile le recomandă apelarea imediată a numărului unic de urgență 112.