Sportul Șimleu a terminat la egalitate amicalul cu CSM Satu Mare

După două înfrângeri, 0 – 1 cu Lotus Băile Felix și 0 – 3 cu nou promovata din Liga a II-a, Unirea Dej, Sportul Șimleu a înregistrat sâmbătă prima remiză în partidele de verificare din această vară. Echipa condusă de Dacian Nastai a încheiat cu scorul 2 – 2 duelul susținut pe teren propriu, cu CSM Satu Mare.

Șimleuanii au avut un început mai bun, iar Luigi Pop a deschis scorul, ducând Sportul în avantaj. Nu a trecut mult timp că Șimleul și-a majorat avantajul, înscriind pentru 2 – 0 prin Nicolae Cin. După 2 – 0 la pauză pentru Sportul Șimleu, lucrurile au stat diferit în repriza secundă, oaspeții fiind cei care au controlat jocul. Sătrmărenii au înscris de două ori în poarta Șimleului în ultimele zece minute, scorul final al partidei fiind 2 – 2.

Formația de la poalele Măgurii va intra luni în cantonament pe plan local, iar miercuri va susține primul meci oficial din actualul sezon, urmând să evolueze în deplasare, împotriva celor de la Rapid Jibou, într-un meci din cadrul primei etape a fazei naționale a Cupei României.

Sportul Șimleu: Sipos Jozsef – Alex Negrea, Claudiu Petruș, Marius Leitan, Nicolae Cin, Adelin Neaga, Ionuț Pascu, Luigi Pop, George Pop, Cătălin Vaida, Alex Petruș.