# Plin de sânzâieni și prin Zalău, printre politicienii sălăjeni. A fost o adevărată sărbătoare, ce să zicem. Ia chiar este tradițională în Sălaj, e veche pe la noi de când lumea. Trăiască India și China, țări devenite furnizoare de tradiție românească, numai bună de postat pe facebook. Chemeșile nu mai sunt bune.
# Trei săptămâni au durat festivismele în școlile loco. Să vedeți voi clase în care aproape toți elevii au fost premianți. Noi știm una și bună: într-o clasă doar un singur copil poate avea premiul I, un alt copil are premiul II, iar la alt elev ajunge premiul III. Mențiune? Doar una, înțelegeți? Nu, acum s-a schimbat! Toți sunt premianți!
* A se considera pamflet.
Orice asemănare cu personaje reale este pur întâmplătoare!
Zvonăraşul de serviciu
Rezultatele la testele Pisa arată performanta învățământului românesc. Salarizarea personalului din învățământ ar trebui să fie funcție de acestea și nu după cum protestează.