Meci de mare lupta sportiva

CS Phoenix Simleu Silvaniei – LPS CSS Viitorul Oradea

3 – 1 (- 20, 21, 21, 24 )

De la inceput, simleuanii au tratat acest meci cu toata seriozitatea. In primul rand, pentru ca aveau in minte infrangerea, pe teren propriu, din partida amicala cu oradenii (scor:1-3), apoi, fiindca oaspetii n-aveau set pierdut, fiind pe primul loc in actualul campionat al Diviziei de Volei A2 Vest ! Dar, cum si bihorenii aveau acest ascendent moral, a iesit un meci echilibrat, de mare lupta sportiva, cu un deosebit angajament fizic si psihic. Desigur, n-au lipsit fazele spectaculoase, cu schimbari neasteptate in evolutia scorului, cu un joc cu bune executii tehnice, dar si cu unele nesincronizari suparatoare, mai ales, in terenul localnicilor. Totusi, victoria simleuanilor a fost, pe cat de importanta, pe atat de meritata, obtinuta dupa o ora si 48 de minute, destul de greu, la doar cinci puncte diferenta: 96-91, fiind scorul final. La aceasta reusita, a patra victorie din cinci meciuri desfasurate, au avut un rol determinant si voleibalistii Abraham si Boroeanu, jucand prima oara in actualul campionat.