Unirea Mirşid, pas greşit în Liga a IV-a

Surpriză de proporţii în etapa a II-a din actualul sezon al Ligii a IV-a de fotbal. Campioana ediţiei trecute, Unirea Mirşid, a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, 2 – 2 în duelul cu CS Ileanda, formaţie ce a remizat şi în prima etapă în faţa echipei Rapid Jibou. La pauză, Ileanda chiar se afla în avantaj prin reuşita lui Cosmin Bene, care a reuşit „dubla” după revenirea de la vestiare. Pentru gazde a marcat Ciprian Pavel şi Maior Istvan din penalty.
Dumbrava Gîlgău rămâne lider după două etape, obţinând o victorie la scor, 10 – 1 pe terenul celor de la AS Chieşd, după ce la pauză, echipa condusă de Marius Paşca a avut 5 – 1.
Victorie la scor s-a înregistrat şi în duelul dintre Sportul Şimleu Silvaniei şi CS Crasna, formaţia de la poalele Măgurii câştigând cu 9 – 0, după ce tabela indica 5 – 0 la finalul primelor 45 de minute. CS Barcău Nuşfalău a obţinut prima victorie din acest sezon, câştigând cu 5 – 2 duelul de pe teren propriu cu Olimpic Bocşa. Steaua Cosniciu a obţinut două victorii în primele două runde, în cea de la finalul săptămânii trecute câştigând cu scorul de 4 – 0 duelul susţinut pe terenul celor de la Flacăra Halmăşd.
Rezultatele complete şi marcatorii:
CS Barcău Nuşfalău – Olimpic Bocşa 5 – 2 (4 – 1)
Au marcat: Kallai Viorel (min. 4 şi 37), Kallai Maradona (min. 22), Adelin Neaga (min. 8 şi 75), respectiv Sergiu Păcurar (min. 45) şi Radu Puşcaş (min. 80)
Silvania Cehu Silvaniei – Someşul S. Odorhei 2 – 0 (0 – 0)
Au marcat: Cătălin Odenie (min. 57), Raul Zdroba (min. 84)
Flacăra Halmăşd – Steaua Cosniciu 0 – 4 (0 – 1)
Au marcat: Adrian Dregan (min. 45 şi 58) şi Cătălin Pop (min. 75 şi 78)
AS Chieşd – Dumbrava Gîlgău 1 – 10 (1 – 5)
Au marcat: Mihai Gui (min. 8), respectiv Marius Haiduc (min. 4), Alin Mierea (min. 14 şi 72), Alexandru Pop (min. 26, 43 şi 54), Florin Săstraş (min. 42, 49 şi 50) şi Sebastian Turbucean (min. 59)
Unirea Mirşid – CS Ileanda 2 – 2 (0 – 1)
Au marcat: Ciprian Pavel (min. 47), Maior Istvan (min. 70-pen.), respectiv Cosmin Bene (min. 25 şi 50)
Sportul Şimleu – CS Crasna 9 – 0 (5 – 0)
Au marcat: Daniel Contraş (min. 7), Andrei Chiş (min. 20 şi 80), Alex Cătuna (min. 24), Marius Leitan (min. 28), Codruţ Ardelean (min. 42 şi 60), Cătălin Bence (min. 70), Garbacz Szilard (min. 74)
Etapa viitoare este programată sâmbătă şi duminică, după următorul program: Ardealul Crişeni – Unirea Mirşid (16.09.2018), CS Ileanda – Silvania Cehu Silvaniei (16.09.2018), Someşul Someş Odorhei – CS Barcău Nuşfalău (16.09.2018), Olimpic Bocşa – AS Chieşd (15.09.2018), Dumbrava Gîlgău – Flacăra Halmăşd (16.09.2018), Steaua Cosniciu – CS Crasna (16.09.2018) şi Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei (15.09.2018).
1. Dumbrava Gîlgău 2 2 0 0 16 – 1 6p
2. Sportul Şimleu 2 2 0 0 12 – 2 6p
3. Steaua Cosniciu 2 2 0 0 10 – 1 6p
4. Silvania Cehu Silv. 2 2 0 0 9 – 2 6p
5. Unirea Mirşid 2 1 1 0 5 – 3 4p
6. CS Barcău Nuşfalău 2 1 0 1 5 – 8 3p
7. CS Ileanda 2 0 2 0 4 – 4 2p
8. Rapid Jibou 1 0 1 0 2 – 2 1p