Sportul Şimleu a preluat fotoliul de lider în Liga a IV-a

Profitând de pasul greşit făcut de CS Barcău Nuşfalău la Chieşd, unde a pierdut 1 – 3, Sportul Şimleu a reuşit să urce în fotoliul de lider după etapa de la finalul săptămânii trecute, în care a câştigat cu scorul de  3 – 0 pe terenul celor de la AS Cosniciu. Toate cele trei goluri ale şimleuanilor au fost marcate de Codruţ Ardelean. În urma acestui succes, formaţia pregătită de George Zima a acumulat 12 puncte, la egalitate cu Rapid Jibou şi AS Chieşd, dar cu un golaveraj mai bun şi cu un meci mai mult disputat.

Scorul etapei l-a realizat Rapid Jibou, 6 – 1 pe terenul formaţiei AS Ileanda.

Etapa viitoare se va desfăşura duminică, după următorul program: Ardealul Crişeni – Steaua Cosniciu, Dumbrava Gâlgău – Olimpic Bocşa, Rapid Jibou – Someşul Someş Odorhei, CS Barcău Nuşfalău – Silvania Cehu Silvaniei şi Sportul Şimleu – AS Chieşd.

Rezultatele complete din etapa a V-a:

AS Cosniciu – Sportul Şimleu 0 – 3

A marcat: Codruţ Ardelean (min. 38, 50 şi 70)

Olimpic Bocşa – Ardealul Crişeni 1 – 4

Au marcat: Cosmin Sabou (min. 76), respectiv Nicolae Micle (min. 9), Adrian Baidoc (min. 17) şi Sergiu Ardelean (min. 72 şi 73)

AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău 3 – 1

Au marcat: Ovidiu Cătană (min. 11 şi 90) şi Ioan Moşincat (min. 67), respectiv Nicolae Rad (min. 22)

AS Ileanda – Rapid Jibou 1 – 6

Au marcat: Darius Marincaş (min. 52), respectiv Mihai Bode (min. 7), Gabriel Buda (min. 17 şi 50) şi Ciprian Pavel (min. 27, 56 şi 66)

Someşul Someş Odorhei – Dumbrava Gâlgău 1 – 4

Au marcat: Marcel Mureşan (min. 87), respectiv Alexandru Pop (min. 35), Florin Săstraş (min. 50 şi 63) şi Raul Brânduşe (min. 76)

Clasament:

  1. Sportul Şimleu 5  4  0  1  28 – 6  12p
  2. Rapid Jibou 4  4  0  0  14 – 3  12p
  3. AS Chieşd 4  4  0  0  12 – 4  12p
  4. CS Barcău Nuşfalău 5  3  1  1  12 – 7  10p
  5. Dumbrava Gâlgău 4  3  0  1  15 – 7  9p
  6. Ardealul Crişeni 5  3  0  2  10 – 8  9p
  7. Silvania Cehu Silvaniei 4  1  0  3  8 – 10  3p
  8. AS Cosniciu 4  1  0  3  5 – 10  3p
  9. Someşul Someş Odorhei 5  1  0  4  7 – 15  3p
  10. Olimpic Bocşa 5  0  1  4  7 – 27  1p
  11. AS Ileanda 5  0  0  5  7 – 28  0p

 

Alte articole

Leave a Comment