Meci de nivelul Ligii a III-a la Gîlgău

Peste 500 de spectatori au asistat la derby-ul etapei a XXII-a din Liga a IV-a, dintre Dumbrava Gâlgău şi Luceafărul Bălan, la finalul căreia oaspeţii s-au impus cu scorul de 6 – 5

Etapa a XXII-a din Liga a IV-a de fotbal a programat şi derby-ul dintre Dumbrava Gîlgău şi Luceafărul Bălan, partidă în care Marius Paşca, antrenorul Luceafărului, şi-a înfruntat echipa din comuna natală. Peste 500 de spectatori au asistat la acest meci în care cele două formaţii au practicat un fotbal de calitate, chiar peste nivelul unor dispute din Liga a III-a. Nici golurile nu au lipsit, scorul final fiind 6 – 5 în favoarea echipei din Bălan.
De la gazde, Flavius Ilieş a reuşit o triplă, în timp ce pentru oaspeţi, Mihai Bode a marcat cele mai multe goluri, înscriind de patru ori în poarta celor de la Dumbrava. Cu cinci minute înaintea expirării timpului regulamentar, scorul era egal, 5 – 5, După ce Florin Sestraş, de la gazde, a restabilit egalitatea. Scorul final a fost stabilit însă, în al doilea minut de prelungire, fostul atacant al Zalăului, Andrei Teglaş, marcând golul victoriei pentru Luceafărul Bălan.
Sportul Şimleu a făcut un nou pas spre titlul de campioană judeţeană, câştigând cu scorul de 9 – 0 disputa cu Silvania Cehu Silvaniei.
O partidă interesantă a avut loc şi la Jibou, unde Rapidul din localitate a terminat la egalitate, scor 1 – 1 disputa cu CS Barcău Nuşfalău.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Flacăra Halmăşd – Gloria Bobota 4 – 4, 1 – 0 la juniori
Au marcat: Nicolae Rusu (min. 33), Cosmin Savu (min. 58, 62), Dumitru Bloj (min. 74), Dănuţ Gorgan (min. 8), Răzvan Gal (min. 22, 55), Cătălin Bologa (min. 40)
Sportul Şimleu – Silvania Cehu Silvaniei 9 – 0, 14 – 1 la juniori
Au marcat: Ioan Moşincat (min. 2, 19, 47, 54), Andrei Chiş (min. 3, 12), Silviu Crişan (min. 50), Adrian Gheţi (min. 73), Garbacz Szilard (min. 80)
Olimpic Bocşa – Favorit Dobrin 3 – 1, 7 – 1 la juniori
Au marcat: Alex Bulz (min. 25), Dumitru Bodaş (min. 62), Cosmin Sabou (min. 69), respectiv Ioan Csalanos (min. 44)
Rapid Jibou – CS Barcău Nuşfalău 1 – 1, 0 – 3 la juniori
Au marcat: Adrian Fărcaş (min. 75), respectiv Kallai Maradona (min. 28)
Dumbrava Gîlgău – Luceafărul Bălan 5 – 6, 2 – 18 la juniori
Au marcat: Flavius Ilieş (min. 43, 52, 67), Isai Făzăcaş (min. 58), Florin Sestraş (min. 85), respectiv Adrian Pop (min. 39), Mihai Bode (min. 45, 65, 67, 75), Andrei Teglaş (min. 90+2)
Unirea Mirşid – Benfica Ileanda 1 – 0, 3 – 1 la juniori
A marcat: Gabriel Călăcean (min. 48)
CS Crasna – FC Zalău II 3 – 2, 0 – 11 la juniori
Au marcat: Cătălin Sabou (min. 25), Claudiu Cornaci (min. 37, 68), respectiv Sebastian Moroti (min. 48) şi Raul Silaghi (min. 71)
Clasament:
1. Sportul Şimleu 21 18 3 0 96 – 19 57p
2. Dumbrava Gîlgău 20 14 3 3 86 – 29 45p
3. CS Barcău Nuşfalău 21 14 2 5 65 – 38 44p
4. Unirea Mirşid 20 12 3 5 53 – 29 39p
5. Rapid Jibou 21 11 6 4 44 – 22 39p
6. Luceafărul Bălan 21 11 5 5 62 – 26 38p
7. AS Chieşd 20 8 4 8 48 – 59 28p
8. CS Crasna 20 8 2 10 46 – 50 26p
9. Benfica Ileanda 20 8 0 12 37 – 46 24p
10. Olimpic Bocşa 21 6 3 12 28 – 53 18p
11. Favorit Dobrin 21 6 2 13 25 – 59 20p
12. Gloria Bobota 21 5 3 13 32 – 64 18p
13. Silvania Cehu Silvaniei 20 4 5 11 39 – 69 17p
14. Flacăra Halmăşd 20 4 2 14 42 – 101 14p
15. FC Zalău II 21 3 1 17 29 – 70 10p

Alte articole

One Thought to “Meci de nivelul Ligii a III-a la Gîlgău”

Leave a Comment