Goluri la foc automat la Halmăşd

Liga a IV-a a continuat duminică, cu etapa a VIII-a, capul de afiş fiind derby-ul dintre CS Barcău Nuşfalău şi Dumbrava Gîlgău. Partida de pe malul Barcăului s-a încheiat la egalitate, 3 – 3, după ce gazdele au avut de două ori avantaj pe tabelă. Oaspeţii au revenit pe final şi au preluat conducerea în minutul 62, Sestraş marcând al doilea gol, dar gazdele au restabilit egalitatea cu trei minute înainte de final, prin Gabor Gabor.

O nouă remiză s-a înregistrat în partida dintre Rapid Jibou – Gloria Bobota, scor 2 – 2, după ce scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 12, prin Fanca.
Cele mai multe goluri s-au marcat în meciul de la Halmăşd, unde Flacăra din localitate a primit vizita liderului Sportul Şimleu. Formaţia pregătită de Lupo Csaba s-a impus cu un categoric 10 – 5, trecându-şi în cont a şaptea victorie.
Duelul nou-promovatelor, Unirea Mirşid – Favorit Dobrin, s-a terminat cu victoria la limită a echipei oaspete, 1 – 2, după ce la pauză scorul era egal, 1 – 1.
AS Chieşd rămâne fără victorie după opt etape, încheind doar la egalitate, 1 – 1, partida de pe teren propriu cu Silvania Cehu Silvaniei.
Olimpic Bocşa a urcat pe locul opt în clasament, după ce s-a impus duminică cu scorul de 2 – 1, pe teren propriu, în faţa celor de la CS Crasna.
Rezultatele complete şi marcatorii:
CS Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău 3 – 3, 9 – 0 la juniori
Au marcat: Lakatos (min. 7), Tuş (min. 34), Gabor (min. 87), respectiv Sestraş (min. 22, 62), Mirerea (min. 57)
AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 1, 7 – 1 la juniori
Au marcat: Arghilean (min. 46), Paşcalău (min. 60)
Rapid Jibou – Gloria Bobota 2 – 2, 5 – 1 la juniori
Au marcat: Fărcaş (min. 45, 71), respectiv Fanca (min. 12), Coste (min. 90)
FC Zalău II – Benfica Ileanda 0 – 3, juniori 7 – 2
Au marcat: Pop (min. 8), Duma (min. 68), Bene (min. 73)
Flacăra Halmăşd – Sportul Şimleu 5 – 10, 0 – 1 la juniori
Au marcat: Savu (min. 13, 56, 58), Borciu (min. 19), Roşu (min. 61), respectiv Crişan (min. 31), Gheţi (min. 7, 11, 57), Garbacz (min. 18, 38), Mureşan (min. 44, 50), Ulmeanu (min. 81), Dregan (min. 85)
Olimpic Bocşa – CS Crasna 2 – 1, 4 – 0 la juniori
Au marcat: Pop (min. 10), Bordaş (min. 40), respectiv Cornaci (min. 90+3)
Unirea Mirşid – Favorit Dobrin 1 – 2, 12 – 0 la juniori
Au marcat: Pavel (min. 44), respectiv Muranyi (min. 12), respectiv Loghin (min. 54)
Etapa viitoare este programată duminică, 27 octombrie, după următorul program: Gloria Bobota – Olimpic Bocşa, Favorit Dobrin – Benfica Ileanda, Rapid Jibou – Flacăra Halmăşd, Sportul Şimleu – FC Zalău II, Silvania Cehu Silvaniei – Luceafărul Bălan, Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd, CS Crasna – Unirea Mirşid. CS Barcău Nuşfalău stă.
1. Sportul Şimleu 8 7 1 0 42 – 13 22p
2. Rapid Jibou 8 6 1 1 15 – 5 19p
3. Dumbrava Gîlgău 7 5 1 1 29 – 10 16p
4. Luceafărul Bălan 7 4 1 2 18 – 7 13p
5. CS Barcău Nuşfalău 8 4 1 3 24 – 18 13p
6. Gloria Bobota 8 3 2 3 13 – 14 11p
7. Unirea Mirşid 5 3 1 1 15 – 5 10p
8. Olimpic Bocşa 8 3 1 4 7 – 17 10p