Două „echipe surpriză” în semifinalele fazei judeţene din Cupa României

Derby-ul sferturilor de finală s-a disputat la Gîlgău Almaşului, unde campioana Dumbrava a primit vizita Unirii Mirşid. Scorul a fost egal la finalul celor 90 de minute, 3 – 3, iar în cele două reprize de prelungiri, elevii pregătiţi de Marius Paşca au mai înscris de două ori, câştigând cu 5 – 3.
Trei dintre cele cinci goluri ale gazdelor au fost marcate de atacantul Alexandru Pop, jucător transferat în această vară de la FC Zalău, după desfiinţarea echipei.
Someşul Someş – Odorhei s-a impus cu 2 – 0 în faţa celor de la CS Crasna, ambele goluri fiind marcate de George Porumb, în repriza secundă.
A treia semifinalistă este Cetatea Buciumi, echipa pregătită de Dan Lucaciu câştigând cu 3 – 0 meciul de pe teren propriu cu Flacăra Halmăşd.
Rapid Jibou, câştigătoarea ediţiei trecute a Cupei României (faza judeţeană), este cea de-a patra semifinalistă. Echipa pregătită de Ciprian Roja a învins în deplasare cu scorul de 2 – 1 Olimpic Bocşa, după ce gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă la scorul de 0 – 1, prin mijlocaşul Cosmin Sabou.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Dumbrava Gîlgău – Unirea Mirşid 5 – 3 după 120 de minute
Au marcat: Alexandru Pop (min. 21, 35 şi 52), Costel Chira (min. 115), Adrian Gheţi (min. 119), respectiv Darius Colciar (min. 31), Ciprian Pavel (min. 60) şi Maior Istvan (min. 85)
Someş Odorhei – CS Crasna 2 – 0 (0 – 0)
A marcat: George Porumb (min. 48 şi 52)
Cetatea Buciumi – Flacăra Halmăşd 3 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Raul Zdroba (min. 28) şi Lazăr Răzvan (min. 64 şi 76)
Olimpic Bocşa – Rapid Jibou 1 – 2 (0 – 2)
Au marcat: Uszkai Bela (min. 71), respectiv Andrei Teglaş (min. 8) şi Alexandru Turcu (min. 19 – penalty)