Peste 100 de practicanţi ai tenisului de câmp din ţară şi din străinătate au fost prezenţi la ediţia din acest an a turneului „Gentelmen’s Tennis Cup”, desfăşurat la finalul săptămânii trecute, la Oneşti. Printre aceştia s-au numărat şi zălăuanii Cornel Florean, Lidia Angelescu şi Petru Bologa, primul reuşind să câştige competiţia la categoria lui de vârstă.
Florean a concurat la categoria 50 de ani, iar în primul tur l-a învins în trei seturi, 6 – 4, 3 – 6, 6 – 3, pe moldoveanul Igor Comarovschi. În semifinală, reprezentantul Clubului Sportiv Municipal Zalău a obţinut o victorie mai clară, câştigând cu 6 – 1, 7 – 5 partida cu bucureşteanul Ovidiu Petrescu. Adversarul lui Florean din finală a fost ungurul Nemeth Csaba, un sportiv cu numeroase participări la astfel de turnee. Cu toate acestea, zălăunul s-a impus în trei seturi, 2 – 6, 6 – 3, 6 – 4, devenind astfel câştigătorul categoriei de vârstă 50 de ani.
Pentru Cornel Florean, „Gentelmen’s Tennis Cup” este al doilea turneu pe care-l câştigă în această vară, după „Wilson Cup”, desfăşurat în luna iulie, la Cluj-Napoca.
Lidia Angelescu a concurat la categoria de vârstă 50 de ani, fiind singura categorie din concurs la feminin. Lidia Angelescu este medic de profesie, practicând tenisul de aproape trei luni. Turneul de la Oneşti a fost al doilea la care a participat, clasându-se pe locul trei la final.
Petru Bologa a concurat la categoria de vârstă 70 de ani, cu toate să polisportivul zălăuan va împlini peste trei săptămâni 80 de ani. Diferenţa de vârstă dintre Bologa şi adversarii pe care i-a avut în calificări şi-a spus cuvântul, veteranul zălăuan clasându-se pe locul trei în grupă. Totuşi, este de apreciat faptul că Petru Bologa a avut curajul de a intra în concurs alături de sportivi mai tineri chiar şi cu zece ani, dar mai ales pentru faptul că la o vârstă atât de înaintată face faţă unor astfel de competiţii.

One Thought to “Zălăuanul Cornel Florean, câştigător la turneul internaţional „Gentelmen’s Tennis Cup” de la Oneşti”

Tot respectul pentru domnul Bologa! Sa concurezi cu succes la varsta de 80 de ani, nu e de ici de colo. Astfel de oameni ar trebui sa fie numiti cetateni de onoare ai municipiului, pentru ca sunt un exemplu de urmat pentru cei mai tineri.