Volei Municipal Zalău, la prima victorie în play-off

Volei Municipal Zalău a susţinut sâmbătă seara primul meci pe teren propriu după mai bine de o lună. Campioana României a primit vizita formaţiei CSM Bucureşti într-un meci contând din cadrul etapei a III-a a play-off-ului, partidă încheiată cu scorul de 3 – 1 în favoarea echipei zălăuane.
Voleibaliştii zălăuani aveau nevoie de o victorie pentru a rămâne cu şanse reale la îndeplinirea obiectivului, o clasare în primele patru echipe la finalul sezonului, iar în urma acestui succes, primul din play-off, s-au desprins la şase puncte de formaţaţia din Capitală şi la cinci puncte Craiova.
Începutul setului întâi a fost echilibrat până la 9, după care zălăuanii s-au desprins la 12 – 9. Oaspeţii au câştigat trei puncte consecutiv, restabilind egalitatea, dar Zalăul a intrat cu avans de trei lungimi la a doua întrerupere tehnică, 16 – 13. Diferenţa din final a fost de şapte puncte, 25 – 18, secundul Stoilovic încheind setul printr-un as.
Blocajul zalăului a funcţionat bine în actul secund, în care scorul a fost 8 – 6 şi 16 – 13 la cele două întreruperi tehnice. Campionii au avut patru puncte spre final, 24 – 20, dar bucureştenii au revenit la minus unu, 23 – 24. Mihalcea a închis setul la mingea următoare cu un atac pe centru.
Parţialul trei a început cu trei servicii greşite, două de partea Zalăului, unul de partea oaspeţilor. Campioana a avut avantaj minim la ambele întreruperi tehnice, 8 – 7 şi 16 – 15. Situaţia a continuat să fie echilibrată până spre final, când bucureştenii s-au desprins la două puncte, după doi aşi reuşiţi de Iftimie. Volei Municipal nu a mai avut puterea de a reveni până la final, iar oaspeţii s-au impus cu 25 – 21.
Echipa zălăuană a „închis” jocul după setul patru, câştigat cu scorul de 25 – 18, după 8 – 5 şi 16 – 11 la cele două time-out-uri tehnice.
Volei Municipal a acumulat 47 de puncte după succesul de sâmbătă, iar în etapa viitoare, programată miercuri, va evolua pe terenul Stelei. Meciul este programat la ora 19 şi va fi transmis pe DigiSport.
Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov (3), Rareş Bălean (21), Răzvan Mihalcea (11), Mihai Gheorghiţă (12), Filip Stoilovic (8), Leonardo Dal Bosco (9) şi Pylyp Harmash – libero. A mai evoluat: Filip Constantin. Antrenori: Nikolay Jeliazkov (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)
CSM Bucureşti: Claudiu Dumitru (2), Stasis Liaschynskas (8), Robert Vologa (8), Gabriel Bontea (19), Pena Barreto (6), Burtsev Sergei (8) şi Mata Parra – libero. Au mai evoluat: Marius Iftime (10), Tahallee Maximilian (1). Antrenori: Vasile Pîslaru (principal) şi Ionel Rădulescu (secund)
Rezultatele etapei a III-a a play-off-ului: Volei Municipal Zalău – CSM Bucureşti 3 – 1, Tricolorul Ploieşti – SCMU Craiova 3 – 0. Partida dintre Arcada Galaţi şi Steaua Bucureşti este programată în data de 5 aprilie.
1. Tricolorul Ploieşti 25 22 3 69 – 19 64p
2. Steaua Bucureşti 24 21 3 65 – 16 62p
3. Arcada Galaţi 24 19 5 63 – 27 57p
4. Volei Municipal Zalău 25 16 9 56 – 36 47p
5. SCMU Craiova 25 14 11 42 – 33 42p
6. CSM Bucureşti 25 14 11 48 – 42 41p

sursa foto: voleizalau.ro