Volei Municipal s-a impus în trei seturi sub Pietricica

Volei Municipal Piatra Neamţ – Volei Municipal Zalău 0 – 3 (-18, -21, -22)

Volei Municipal Zalău a susţinut sâmbătă după-amiaza ultimul meci oficial din acest an, întâlnind, în deplasare, „lanterna roşie” Volei Municipal Piatra Neamţ. Vicecampioana României a dispus cu scorul de 3 – 0 de formaţia nemţeană, însă actul trei a fost disputat, iar gazdele s-au aflat de câteva ori la conducere.
În primul act s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, zălăuanii câştigând cu 25 – 18, după un set pe care l-au controlat de la un capăt la altul. Parţialul secund a fost ceva mai disputat, dar zălăuanii au reuşit să se impună în final la o diferenţă de patru puncte, 25 – 21.
Situaţia s-a schimbat în ultimul set. Pe fondul unei relaxări în jocul vicecampioanei, gazdele au revenit spectaculos de la 2 – 6 şi au intrat cu avantaj minim la prima întrerupere tehnică. Piatra Neamţ s-a desprins la patru puncte, 11 – 7, dar Zalăul a revenit şi a egalat la 11. Nemţenii au preluat din nou conducerea, iar la 14 – 12, bulgarul Stoev l-a înlocuit pe universalul Matei cu Tarţa. 16 – 14 a fost scorul la cea de-a doua întrerupere tehnică pentru gazde, dar finalul a fost al echipei din Zalău, care s-a impus cu 25 – 22.
Volei Municipal Zalău: Marin Lescov, Ciprian Matei, Răzvan Mihalcea, Răzvan Olteanu, Leonardo Dal Bosco, Marian Bala şi Adrian Feher – libero. Au mai evoluat: Mihai Gheorghiţă şi Mihai Tarţa. Antrenori: Stoyan Stoev (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)
Rezultatele complete din ultima etapă a turului: Dinamo Bucureşti – Tricolorul Ploieşti 1 – 3, CVM LPS Piatra Neamţ – Volei Municipal Zalău 0 – 3, Arcada Galaţi – Unirea Dej 3 – 1, Tomis Constanţa – „U” Cluj 0 – 3, Explorări Baia Mare – Volei Club Caransebeş 3 – 1 şi CSM Bucureşti – SCMU Craiova 0 – 3.