Victorie cu emoţii pentru campioana Dumbrava Gîlgău

Unirea Mirşid şi Dumbrava Gîlgău sunt singurele echipe neînvinse după opt etape scurse din noul sezon al Ligii a IV-a de fotbal. Dacă echipa din Mirşid a obţinut la finalul săptămânii trecute o victorie la scor în faţa celor de la CS Crasna, 12 – 1, Dumbrava Gîlgău a câştigat cu emoţii partida de pe teren propriu cu AS Chieşd. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 4, iar echipa pregătită de Marius Paşca a restabilit egalitatea abia în minutul 23, prin Alin Mierea. 3 – 3 a fost scorul în minutul 85, gazdele reuşind să înscrie ultimele două goluri în minutele 89 şi 90.
Unirea Mirşid rămâne în fotoliul de lider, având avantajul golaverajului. Ciprian Pavel a făcut din nou spectacol, înscriind cinci goluri în victoria cu CS Crasna.
Olimpic Bocşa a mai făcut o victimă, câştigând cu scorul de 4 – 2, duelul susţinut în deplasare, pe terenul echipei Silvania Cehu Silvaniei. Gazdele au condus cu 2 – 1 după „dubla” reuşită de Trandafir Zoicaş, dar Bocşa a revenit după pauză, prin golurile marcate de Cosmin Sabou, Alexandru Puşcaş şi Dumitru Bordaş.
Real Crişeni a obţinut a treia victorie a sezonului, învingând cu 5 – 1 pe teren propriu Benfica Ileanda, după ce la pauză scorul a fost 2 – 0.
Derby-ul de la subsolul clasamentului s-a disputat între Flacăra Halmăşd şi CS Hida, gazdele obţinând o victorie categorică, 6 – 0.
Rapid Jibou rămâne pe poziţia a treia după victoria obţinută pe terenul formaţiei Cetatea Buciumi, scor 7 – 2. Formaţia de pe malul Someşului a condus cu 4 – 0 după aproape o jumătate de oră, iar până la pauză, gazdele au redus din handicap. Golul meciului l-a reuşit Vlad Lung, care l-a învins pe portarul Adrian Noţigan cu un şut de la aproximativ 25 de metri.
Rezultatele şi marcatorii etapei a VIII-a:
Cetatea Buciumi – Rapid Jibou 2 – 7, 0 – 6 juniori
Au marcat: Filip Ciupe (min. 29), Vlad Lung (min. 31), respectiv Flaviu Porumb (min. 9, 16 şi 54), Andrei Teglaş (min. 14, 43), Alex Turcu (min. 49) şi Raul Brânduşe (min. 27)
Unirea Mirşid – CS Crasna 12 – 1, 0 – 12 juniori
Au marcat: Maior Istvan (min. 16, 35 şi 79), Ciprian Pavel (min. 18, 40, 50, 61 şi 89), Cătălin Odenie (min. 23), Marius Colciar (min. 57), Adrian Oros (min. 73), Ciprian Bărnuţiu (min. 85), respectiv Rareş Groze (min. 83)
Silvania Cehu Silvaniei – Olimpic Bocşa 2 – 4, 3 – 1 la juniori
Au marcat: Trandafir Zoicaş (min. 29 şi 31), respectiv Cosmin Cosma (min. 11), Cosmin Sabou (min. 56 – pen.), Alexandru Puşcaş (min. 69) şi Dumitru Bordaş (min. 72)
Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd 5 – 3, 8 – 2 la juniori
Au marcat: Alin Mierea (min. 23 şi 89) Flaviu Bărnuţiu (min. 48 şi 90), Viorel Ionşacu (min. 55), respectiv Bogdan Spin (min. 4), Marius Argylean (min. 70), Dorel Seran (min. 85)
Flacăra Halmăşd – CS Hida 6 – 0, 6 – 3 la juniori
Au marcat: Ciprian Keşeru (min. 20), Mihai Tătar (min. 27), Răzvan Gal (min. 53, 83 şi 85), Sergiu Puşcaş (min. 87)
Real Crişeni – Benfica Ileanda 5 – 1, 6 – 0 la juniori
Au marcat: Paska Bogdan (min. 12), Andrei Lăcătuş (min. 13), Cătălin Lazăr (min. 58), Sorin Iacob (min. 68) şi Alexandru Baidoc (min. 72), respectiv Marius Chira (min. 61)
Etapa viitoare este programată sâmbătă şi duminică, după următorul program: Rapid Jibou – Silvania Cehu Silvaniei, Olimpic Bocşa – Unirea Mirşid, CS Crasna – Flacăra Halmăşd, AS Chieşd – Real Crişeni, Benfica Ileanda – Cetatea Buciumi, CS Hida – Sportul Şimleu şi CS Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău. Primele trei partide sunt programate sâmbătă, iar celelalte patru, duminică.
1. Unirea Mirşid 8 7 1 0 52 – 7 22p
2. Dumbrava Gîlgău 8 7 1 0 39 – 6 22p
3. Rapid Jibou 8 7 0 1 58 – 15 21p
4. Olimpic Bocşa 8 7 0 1 31 – 20 21p
5. Sportul Şimleu 8 5 0 3 26 – 15 15p
6. CS Barcău Nuşfalău 8 3 2 3 25 – 13 11p
7. Cetatea Buciumi 8 3 2 3 17 – 19 11p
8. CS Crasna 8 3 2 3 18 – 26 11p