Unirea Mirşid şi AS Tihău au înregistrat scorurile primei etape, în Liga a V-a

Liga a V-a de fotbal a debutat duminică, cu prima rundă, disputându-se nouă din cele 11 dueluri programate. În Seria Est, Largiana Românaşi a câştigat prin neprezentare duelul cu Someşul Odorhei, în timp ce, în Seria Vest, partida dintre Steaua Cosniciu şi Stejarul Sâg a fost amânată.
Scorurile primei etape le-au înregistrat Unirea Mirşid, Dorin Poptelecan şi compania câştigând fără nicio emoţie, cu scorul de 5 – 0, duelul din deplasare, cu Olimpic Gârcei. Partida a fost tranşată încă din prima parte, toate cele cinci goluri fiind înscrise în prima repriză. Ciprian Stoica a reuşit hattrick-ul, în minutele 3, 19 şi 37, celelalte două reuşite aparţinându-le jucătorilor Dorin Poptelecan (min. 30) şi Răzvan Hendea (min. 44).
AS Tihău a trecut şi ea la pas de Someşul Gâlgău, chiar pe terenul acesteia, după ce scorul primei reprize era 2 – 0 în favoarea oaspeţilor. Vasile Vereş a deschis scorul pentru tihăuani, în minutul 30, iar Lucian Pocol a majorat avantajul în minutul 43. În repriza secundă şi-au mai trecut numele pe lista marcatorilor: Ionuţ Badiu (min. 75 şi 76) şi Marius Mânzat (min. 80).
În Seria Vest, Favorit Dobrin a obţinut cea mai clară victorie, 4 – 0 împotriva echipei Inter Cizer, echipă retrogradată din Liga a IV-a şi care a pornit la drum în Liga a V-a cu un lot schimbat aproape în totalitate.
Singura remiză din prima rundă s-a înregistrat în Seria Est, între Unirea Sălăţig şi Real Crişeni, scorul final fiind 1 – 1, după ce oaspeţii au condus la pauză cu 1 – 0, prin golul marcat de Flaviu Maioş, în minutul 42. Egalitatea a fost însă restabilită după doar zece minute de la reluare, prin Traian Cuceuan.