Unirea Mirşid, câştigătoarea „Cupei AJF”

Faza finală a „Cupei AJF” s-a desfăşurat duminică, în sala de sport din comuna Chieşd, şase echipe duelându-se pentru câştigarea ediţiei din acest an. Două dintre cele şase echipe calificate în faza finală activează în Liga a V-a, Luceafărul Valcău şi Stejarul Sâg, celelalte evoluând în Liga a IV-a.
Echipele au fost împărţite în două grupe a câte trei echipe, jucându-se după sistemul „fiecare cu fiecare”, iar la finalul meciurilor din grupă, pe prima poziţie în Grupa A s-a situat Unirea Mirşid, în timp ce Grupa B a fost câştigată de Silvania Cehu Silvaniei.
Având în vedere că Unirea Mirşid şi CS Crasna au avut acelaşi număr de puncte şi acelaşi golaveraj la finalul jocurilor din grupă, ocupanta primului loc a fost stabilită în urma executării a câte trei lovituri de departajare, unde echipa din Mirşidul s-a impus cu 2 – 1.
Finala mică s-a jucat între CS Crasna şi AS Chieşd, ultima câştigând cu scorul de 2 – 0, după ce la pauză scorul era egal.
Finala mare a fost extrem de disputată, Unirea Mirşid câştigând cu scorul de 1 – 0 la loviturile de la şapte metri.
„A fost o ediţie reuşită, toate echipele au fost mulţumite de modul în care s-a organizat competiţia, iar Unirea Mirşid a câştigat meritat ediţia din acest an. Vreau să felicit pe această cale toate echipele participante şi să le mulţumesc celor care au ne-au sprijinit în organizarea acestui eveniment”, a declarat Daniel Sabou, preşedintele AJF Sălaj.
Premiul „fair-play” a fost acordat echipei CS Crasna, iar golgeterul fazei finale a devenit Rareş Hossu (CS Crasna), cu patru goluri marcate.
Ocupanta primului loc a primit din partea organizatorilor trei mingi de fotbal, o cupă şi o diplomă, iar ocupantele locurilor doi şi trei, câte două mingi, cupă şi diplomă. S-a mai acordat câte o minge tuturor echipelor participante la faza finală.
Rezultatele complete din faza grupelor: CS Crasna – Unirea Mirşid 1 – 1, AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 1, Luceafărul Valcău – CS Crasna 0 – 3, Stejarul Sâg – AS Chieşd 1 – 4, Unirea Mirşid – Luceafărul Valcău 3 – 0, Silvania Cehu Silvaniei – Stejarul Sâg 4 – 0.
Finala mică: CS Crasna – AS Chieşd 0 – 2 (0 – 0). Finala mare: Unirea Mirşid – Silvania Cehu Silvaniei 0 – 0, 1 – 0 după executarea loviturilor de departajare.