Unirea Mirşid, campioană de toamnă în Liga a IV-a

Turul Ligii a IV-a de fotbal s-a încheiat odată cu desfăşurarea etapei a 13-a, rundă în care Dumbrava Gîlgău, una dintre candidatele la titlul de campioană judeţeană, s-a „încurcat” pe terenul celor de la Silvania Cehu Silvaniei, înregistrând prima remiză a sezonului, scor 0 – 0.
Devenită lider în urmă cu o etapă, după victoria obţinută pe terenul echipei Dumbrava, Unirea Mirşid termină în fotoliul de lider prima parte a sezonului, câştigând la „masa verde” duelul din ultima rundă a turului, cu Olimpic Bocşa.
Rapid Jibou încheie pe locul trei, poziţie pe care şi-a consolidat-o după victoria cu scorul de 4 – 2 în faţa celor de la Someşul Someş Odorhei.
Victorie la scor, 5 – 0 pentru Sportul Şimleu în disputa cu Flacăra Halmăşd, succes în urma căruia, formaţia de la poalele Măgurii a încheiat pe locul şase prima parte a sezonului. Echipa din Halmăşd rămâne cu un singur punct, terminând pe ultimul loc prima parte a sezonului.
Rezultatele şi marcatorii ultimei etape a turului:
Rapid Jibou – Someşul Someş Odorhei 4 – 2
Au marcat: Alex Turcu (min. 18, 57, 70), Răzvan Meleg (min. 55), respectiv Cristian Mureşan (min. 50), Richard Danci (min. 90)
Ardealul Crişeni – CS Ileanda 2 – 2
Au marcat: Kaszta Adrian (min. 22), Paul Hanga (min. 36), respectiv Andrei Petrice (min. 14), Adrian Pop (min. 77)
Sportul Şimleu – Flacăra Halmăşd 5 – 0
Au marcat: Andrei Chiş (min. 12), Bogdan Oltean (min. 14), Codruţ Ardelean (min. 43, 82), Cătălin Bence (min. 87)
Silvania Cehu Silvaniei – Dumbrava Gîlgău 0 – 0
CS Barcău Nuşfalău – Steaua Cosniciu 6 – 2
Au marcat: Eduard Trinka (min. 14), Cătălin Anghel (min. 21, 90+2), Adelin Neaga (min. 34), Nicolae Rad (min. 90-pen, 90+1), respectiv Adrian Dregan (min. 6-pen.), Cătălin Pop (min. 63)
Unirea Mirşid – Olimpic Bocşa 3 – 0 la masa verde
Partida s-a întrerupt în minutul 24, la scorul de 1 – 0.
Prima etapă din retur este programată în luna martie, după următorul program: Sportul Şimleu – Ardealul Crişeni, Rapid Jibou – CS Ileanda, Unirea Mirşid – Someşul Someş Odorhei, Silvania Cehu Silvaniei – Olimpic Bocşa, Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău, AS Chieşd – Steaua Cosniciu şi Flacăra Halmăşd – CS Crasna.
Clasament:
  1. Unirea Mirsid  12  10  1  1  39 – 13  31p
  2. Dumbrava Gîlgau-Almaşului  12  9  1  2  52 – 12  28p
  3. Rapid Jibou  12  8  2  2  39 – 15  26p
  4. Silvania Cehu Silvaniei  12  6  3  3  25 – 17  21p
  5. Someşul Someş Odorhei  12  6  0  6  28 – 31  18p
  6. Sportul Şimleu Silvaniei  11 4  5  2  29 – 16  17p
  7. CS Barcău Nuşfalău  12  4  5  3  33 – 33  17p
  8. A.C.S Ardealul Crişeni  12  5  2  5  25 – 30  17p
  9. Olimpic Bocşa  11  4  0  7  28 – 36  12p
10. C.S. Ileanda  12  1  7  4  19 – 26  10p
11. Steaua Cosniciu 12  3  0  9  17 – 45  9p
12. A.S Chieşd 12  1  3  8  22 – 47  6p
13. Flacăra Halmăşd  12  1  1  10  14 – 49  4p

Alte articole

Leave a Comment