Fără victorie de două etape în play-out, SCM Zalău a reușit sâmbătă să obțină a treia victorie din partea a doua a campionatului, câștigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la Progresul Șomcuta Mare. Zălăuanii au avut evoluții total diferite în cele două reprize, o primă repriză în care nu a imprersionat cu nimic și o parte secundă în care a controlat jocul, marcând de trei ori și având alte două ocazii mari de a înscrie. Oaspeții au marcat golul de onoare în minutele de prelungiri, prin atacantul Bogdan Bîrlea, având și o bară la scorul de 0 – 1.

SCM a avut prima ocazie mare după câteva minute scurse din partea secundă, prin Adrian Șter, care, câteva minute mai târziu a trimis balonul în transversală. Scorul l-a deschis Sergiu Pop, în minutul 69, iar Cosmin Meșter a marcat pentru 0 – 2 în minutul 78. În minutul 84, Sergiu Pop a reușit “dubla”.

Cealaltă formație sălăjeană prezentă în Liga a III-a, Sportul Șimleu Silvaniei, a evoluat pe terenul formației CSM Satu Mare, cedând cu 2 – 3, după ce gazdele au condus cu 2 – 0 la pauză. Golurile șimleuanilor au fost marcate de Cătălin Vaida și Gueye Mansour.

În urma celor două rezultate, SCM Zalău se menține pe primul loc în play-out, cu 37 de puncte, iar Sportul Șimleu ocupă locul patru din play-out, cu 30 de puncte.

3 Thoughts to “SCM Zalău, victorie după două reprize cu evoluții total diferite la Șomcuta Mare”

1. […] Fără victorie de două etape în play-out, SCM Zalău a reușit sâmbătă să obțină a treia victorie din partea a doua a campionatului, câștigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la Progresul Șomcuta Mare. Zălăuanii au avut evoluții total diferite în cele două reprize, o primă repriză în care nu a imprersionat cu nimic și o parte secundă în care a controlat jocul, marcând de trei ori și având alte două ocazii mari de a înscrie. Oaspeții au marcat golul de onoare în minutele de prelungiri,… Citeste mai mult […]

2. […] Fără victorie de două etape în play-out, SCM Zalău a reușit sâmbătă să obțină a treia victorie din partea a doua a campionatului, câștigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la Progresul Șomcuta Mare. Zălăuanii au avut evoluții total diferite în cele două reprize, o primă repriză în care nu a imprersionat cu nimic și o parte secundă în care a controlat jocul, marcând de trei ori și având alte două ocazii mari de a înscrie. Oaspeții au marcat golul de onoare în minutele de prelungiri,…  » Mai multe detalii […]