SCM Zalău, victorie de trei puncte în faţa Rapidului

SCM Zalău are maxim de puncte după două etape scurse din actualul sezon al Diviziei A1 la volei masculin. Echipa pregătită de Marius Lazăr şi Andrei Păun a obţinut sâmbătă o nouă victorie în minim de seturi, 3 – 0 pe teren propriu în faţa formaţiei Rapid Bucureşti.
Cel mai scurt a fost primul parţial, care a durat 21 de minute, câştigat de zălăuani cu 25 – 16, după 8 – 3, 16 – 8 şi 21 – 10. În actul secund, oaspeţii au ajuns până la pragul de 20, setul durând 25 de minute şi încheindu-se cu 25 – 20, după 8 – 3, 16 – 11 şi 21 – 16. În actul secund, antrenorul Lazăr l-a „aruncat” în luptă şi pe Mihail Mărginean, iar în ultimul parţial l-a trimis în teren şi pe tânărul Tudor Balu, care a debutat astfel pe prima scenă a voleiului românesc.
Ultimul set s-a încheiat cu scorul de 25 – 17, după 8 – 3, 16 – 9 şi 21 – 13.
După succesul de sâmbătă, zălăuanii ocupă poziţia secundă în clasament, la egalitate cu liderul Arcada Galaţi, iar în etapa următoare va evolua pe terenul formaţiei Ştiinţa Explorări Baia Mare.
SCM Zalău: Kovalchuk Volodymyr, Aleksander Minic, Vlad Cuciureanu, Palacios Santos Cristian, Rareş Bălean, Iliev Stojan şi Bello Ruivo – libero. Au mai evoluat: Mihail Mărginean şi Tudor Balu. Antrenori: Marius Lazăr (principal) şi Andrei Păun (secund)