Scandal in fotbalul juvenil salajean

Stabilirea campioanei judetene la juniori D a devenit principalul subiect de scandal intre CS Barcaul Nusfalau si Viitorul Zalau. Echipa din Nusfalau sustine ca a castigat cu scorul de 2 – 1 disputa din retur (programata joi, 21.05.2009), insa, din cauza unor grave erori de arbitraj, Comisia de Disciplina din cadrul AJF Salaj a decis ca meciul sa se rejoace luni (25.05.2009). Echipa din Nusfalau a refuzat insa sa se prezinte la meciul reprogramat pentru luni, contestand la Comisia de Apel decizia Comisiei de Disciplina de rejucare a meciului

Faza judeteana a Campionatului National de juniori D a programat joia trecuta ultima disputa, care avea sa stabileasca campioana judetului si, totodata, echipa care va reprezenta Salajul la faza zonala, ce va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, la Satu Mare. Numai ca, in urma unor grave erori de arbitraj ce au avut loc in timpul meciului dintre Viitorul Zalau si CS Barcaul Nusfalau, Comisia de Disciplina din cadrul Asociatiei Judetene de Fotbal (AJF) Salaj a stabilit rejucarea partidei in data de 25 mai, de la ora 18, pe Stadionul din Hereclean. Conducerea clubului din Nusfalau sustine ca scorul final a fost 2 – 1 in favoarea echipei CS Barcaul Nusfalau, iar, de cealalta parte, reprezentantii CS Viitorul sunt de parere ca meciul s-a intrerupt la scorul de 1 – 1. Indignati de hotararea pe care a luat-o Comisia de Disciplina, conducerea clubului din Nusfalau a decis sa nu se prezinte la meciul reprogramat pentru luni, fiind de parere ca echipa lor ar trebui sa mearga la faza zonala, in urma rezultatului inregistrat la finalul meciului. Noi consideram ca am castigat meciul pe teren. Nu avem intentia sa rejucam acel meci, fiindca am castigat pe drept. Sa fie sanctionat arbitrul pentru greselile facute, nu copiii nostri, care au luptat pe teren sa castige. Inseamna ca ar trebui sa se rejoace o gramada de meciuri, chiar si la cel mai inalt nivel, din cauza greselilor de arbitraj. Daca am fi gresit noi sau echipa adversa, mi se parea normal sa se rejoace meciul, insa nu la fel de normal mi se pare sa se rejoace un meci din cauza unor greseli de arbitraj, a declarat vicepresedintele CS Barcaul Nusfalau, Osz Andrei. Primarul comunei Nusfalau, Radu Mate, parea a fi cel mai afectat de decizia luata de Comisia de Disciplina. Se pare ca mafia fotbalului romanesc a ajuns si in Salaj. Nu se poate sa se rejoace un meci pentru simplul motiv ca niste arbitri au prelungit meciul mai mult decat trebuia. Noi nu vom rejuca acel meci. Sa trimita pe cine vor la faza zonala, daca domnii de la AJF considera ca noi nu meritam. Si noi avem aceleasi drepturi, chiar daca suntem de la tara. Oare daca meciul se termina 1 – 1, presedintele AFJ (n.r. Dan Costin) mai sesiza ca meciul trebuie rejucat?. La fel de suparat ca si colegii sai, presedintele clubului din Nusfalau, Adrian Damian, a declarat ca va trimite raportul meciul respectiv la Federatia Romana de Fotbal. Voi trimite acest raport si la Federatia Romana de Fotbal, fiindca am vorbit cu mai multi arbitri divizionari, care mi-au dat dreptate. Ei (n.r. Viitorul Zalau) invoca faptul ca meciul a durat doua reprize a cate 35 de minute, insa noi castigam si daca s-ar fi jucat doua reprize a cate 30 de minute, deoarece conduceam cu 1 – 0 si in minutul 60. Domnul Costin (n.r. presedintele AJF Salaj) a fost prezent la meci, iar daca a vazut ca arbitrii au gresit durata primei reprize, de ce nu au atentionat la pauza brigada de arbitri? Am adevarul in mana si sper sa se faca dreptate, a mai mentionat si presedintele Damian. De cealalta parte, reprezentantii Clubului Viitorul Zalau sunt de parere ca decizia Comisiei de Disciplina de rejucare a meciului este cea mai corecta. Noi nu facem altceva decat sa respectam decizia luata de Comisia de Disciplina, a declarat managerul Daniel Sabau. Mi se pare corect sa se rejoace meciul, fiindca s-au incalcat foarte multe reguli din arbitraj. In raportul de joc scrie ca scorul a fost 2 – 1, insa nu scrie in favoarea cui, iar la marcatori nu sunt trecuti decat doi jucatori, cate unul de la fiecare formatie. In raport scrie clar ca meciul s-a intrerupt la scorul de 1 – 1. Nu inteleg de ce nu s-au prezentat la meciul de ieri (n.r. luni). Parerea mea este ca, daca vroiau sa-si apere corect sansele, veneau si la al doilea meci, a declarat si antrenorul grupei de juniori D de la Viitorul Zalau, Bogdan Barnutiu. Vicepresedintele Comisiei de Arbitri din cadrul AJF Salaj, Ioan Onicas, care este considerat si unul dintre cei mai buni arbitri asistenti din tara, a afirmat ca este normal ca meciul sa fie rejucat, avand in vedere gravele erori de arbitraj. Au fost facute prea multe greseli de arbitraj. In primul rand nu s-a respectat regulamentul, fiindca fiecare repriza s-a prelungit cu cate cinci minute, iar golurile s-au marcat neregulamentar, avand in vedere ca au fost inscrise dupa ce trecusera cele 60 de minute. Si raportul de joc s-a completat gresit, deoarece, cand s-a adus raportul la AJF, erau trecuti doar doi marcatori, iar al treilea a fost trecut abia a doua zi de la disputarea meciului. Mi se pare normal ca meciul sa fie rejucat, iar arbitrii respectivi sa raspunda pentru greselile facute. Avand in vedere ca spre finalul meciului reprezentanti ai ambelor echipe au intrat pe terenul de joc, Ioan Onicas a mai precizat ca, din punct de vedere disciplinar, se putea lua decizia ca ambele echipe sa piarda meciul cu scorul de 3 – 0, situatie in care ar fi avut castig de cauza formatia din Zalau, fiindca in partida tur scorul fusese 1 – 1. Conducerea CS Barcaul Nusfalau a fost anuntata vineri ca meciul va fi reprogramat, iar sambata a trimis catre Comisia de Apel o contestatie a deciziei luate de Comisia de Disciplina, urmand ca in maxim cinci zile de la data trimiterii sa primeasca un raspuns.