S-au distrat cu resitencele

La debutul in noul sezon al Ligii Nationale de handbal feminin, HC Zalau a dispus pe teren propriu, fara mari eforturi, la o diferenta de 12 goluri de nou-promovata Universitatea Resita

HC Zalau – Universitatea Resita 32 – 20 (17 – 7)

Sosite la Zalau inca de joi dupa-amiaza, sperand ca vor obtine un rezultat favorabil in fata echipei pregatite de Gheorghe Tadici, handbalistele din Resita s-au intors acasa cum au si venit. Adica fara niciun punct, dar cu 32 de goluri primite. Asa cum era de asteptat, HC Zalau a avut prim-planul inca din primul minut al partidei, dupa sapte minute de joc scorul devenind 5 – 1. Chiar daca si oaspetii au mai reusit sa marcheze in unele momente, pana la fluierul final al primei parti, gruparea zalauana si-a marit avansul de pe tabela, scorul pauzei devenind astfel 17 – 7. Partea secunda a continuat in aceeasi maniera, cu zalauancele in prim-plan. Cea mai mare diferenta de scor a fost de 14 goluri, inregistrata in minutele 42 (24 – 10) si 45 (27 – 13). Tadici a folosit in partida de sambata toate jucatoarele de pe banca de rezerve, dar si pe portarul Mihaela Cheta, a carei evolutie a fost destul de buna, la fel ca a Mirelei Nichita. In urma acestei victorii, HC Zalau ocupa pozitia a treia in clasament, iar in etapa de sambata va evolua in deplasare, in fata formatiei HC Otelul Galati.

HC Zalau: Nichita – Coadalata (8), Turcas, Babeanu (2), Somoi (1), Holhos (1), A. Cristoaica (1). Au mai evoluat: Cheta – Ailincai (1), Molfea (8), Czeczi (6), Bidascu (2), Trif (2). Manager general: Gheorghe Tadici. Antrenor: Sorin Radulescu.

Rezultatele complete: HC Dunarea Braila – HCM Hidroconcas Buzau 39 – 24, Stiinta Bacau – HCM Roman 20 – 27, U Jolidon Cluj – Tomis Constanta 24 – 25, HC Zalau – Universitatea Resita 32 – 20, Rapid Bucuresti – HCM Stiinta Baia Mare 21 – 41, Rulmentul Urban Brasov – CSM Cetate Devatrans 30 – 24. Partida dintre Oltchim Ramnicu Valcea si HC Otelul Galati se va disputa maine.

1. HCM Stiinta Baia Mare 1 1 0 0 41 – 21 2p

2. HC Dunarea Braila 1 1 0 0 39 – 24 2p

3. HC Zalau 1 1 0 0 32 – 20 2p

4. HCM Roman 1 1 0 0 27 – 20 2p

5. Rulmentul Urban Brasov 1 1 0 0 30 – 24 2p

6. Tomis Constanta 1 1 0 0 25 – 24 2p

7. Oltchim Rm. Valcea 0 0 0 0 0 – 0 0p

8. HC Otelul Galati 0 0 0 0 0 – 0 0p