Remat Zalau s-a impus in primul derby al campionatului

Remat Zalau s-a impus in primul derby al campionatuluiCampioana Romaniei la volei masculin este de neoprit in campionatul intern. Venita dupa sase victorii consecutive, toate cu 3 – 0, Remat Zalau a obtinut maximum de pucte si in derby-ul campionatului, cel cu Tomis Constanta. Formatia condusa de Mariusz Sordyl si Ovidiu Macarie a castigat cu 3 – 1, fiind singurul set pierdut in actualul sezon.

Formatia zalauana a inceput foarte bine primul derby al campionatului, iar dupa primele sase puncte din actul intai conducea cu 5 – 1, scor la care bulgarul Martin Stoev a solicitat primul timp de odihna. Tot Zalaul a punctat si la mingea urmatoare, dupa o faza de toata frumuseatea, la care libero-ul Zalaului, Adrian Feher, a scos mingea cu piciorul dintr-o pozitie aproape imposibila.

Scorul a devenit 8 – 3 la finalul primului time-out tehnic, iar diferenta a crescut la sapte puncte pana la al doilea timp tehnic de odihna (16 – 9). Forma buna a Rematului a continuat pana la finalul setului, atacul lui Nagy inchizand setul la 25 – 16.

Situatia s-a schimbat 180 de grade in actul secund. Voleibalistii Rematului au inceput sa comita tot mai multe greseli atat la blocaj, cat si pe faza de atac, iar constantenii au stiut sa profite de fiecare greseala. La primul time-out tehnic, oaspetii conduceau cu 8 – 6, iar la cel de-al doilea scorul a devenit 8 – 16. Capitanul Mozer i-a luat locul lui Maries, iar la 11 – 20, Sladecek l-a inlocuit pe celalalt ridicator, Stoian. Situatia insa nu a mai putut fi schimbata, iar Tomis s-a impus cu 25 – 16.

Zalaul a revenit in joc si a reusit sa-si adjudece actul trei cu scorul de 25 – 18, dupa 8 – 3 si 16 – 12 la cele doua time-out-uri tehnice.

A urmat setul patru, cel mai disputat al meciului. Inceput mai bun pentru Remat Zalau, care are avantaj de trei puncte la primul timp tehnic, 8 – 5. Scorul devine 11 – 7, dupa care oaspetii castiga patru puncte consecutive si relanseaza setul. Se merge cap la cap pana la final, iar la scorul de 23 – 24, antrenorul Mariusz Sordyl cere al doilea time-out al setului. Rematul intoarce rezultatul la 27 – 26, iar la urmatoarea minge Joao Dias pune capat meciului, serviciul acestuia fiind preluat gresit de libero-ul Tomisului, Ivanov

A fost un meci care sper ca a placut publicului. Noi am facut anumite greseli, in seturile doi si patru, ceea ce s-a si vazut, pentru ca trebuia sa castigam la o diferenta mai mare si ultimul set. A fost un joc de campionat greu si, in final, e bine ca am castigat pentru ca victoriile aduc victorii. Fiind o echipa noua, e normal sa avem si caderi in anumite momente. Inca nu suntem omogeni, jucam cam la 60 la suta din capacitate, dar pe final de sezon, adica inainte de play-off, sper sa ajungem la capacitate maxima, ca publicul sa nu mai vada niste seturi urate, cum a fost setul doi, a declarat dupa meci libero-ul Adrian Feher.

De partea cealalta, managerul Tomisului, Bulent Cadar, a recunoscut ca echipa zalauana s-a aflat intr-o forma mai buna decat formatia constanteana. Am pierdut primul meci din acest sezon, dar sunt multumit de jocul echipei, avand in vedere ca am avut doi jucatori de baza accidentati. Nu cred ca conteaza foarte mult acest meci, pentru ca in ultimii ani terminam tot pe primul loc prima parte a campionatului si pe urma pierdem in play-off. Felicit echipa Zalaului. Azi a fost intr-o forma mai buna, poate a fost si mai motivata. Eu zic ca nu ne-am facut de ras. Anul trecut, in primul meci am revenit de la 2 – 0 si cred ca daca aveam echipa completa reveneam si azi. Diferenta s-a facut la secunzi, adica ceea ce ne-a lipsit noua in meciul de azi.

Remat Zalau: Dos Santos, Josifov, Maries, Nagy, Joao Dias, Stoian, Feher – libero. Au mai evoluat: Mozer, Sladecek. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal), Ovidiu Macarie (secund)

Tomis Constanta: Began, Mayo, Dragos, Voinea, Birau, Blanco, Ivanov – libero. Au mai evoluat: Spinu, Lescov si Zahar. Antrenori: Martin Stoev (principal), Victor Karagyozov (secund)

Pentru Remat Zalau urmeaza un nou meci dificil, in Capitala, in fata detinatoarei Cupei Romaniei, Dinamo Bucuresti, partida fiind programata sambata.

Rezultatele complete: VCM LPS Piatra Neamt – Universitatea Timisoara 3 – 1, CSU Galati – Stiinta Explorari Baia Mare 1 – 3, U Cluj – SCMU Craiova 3 – 1, CSA Steaua Bucuresti – Dinamo Bucuresti 2 – 3, Remat Zalau – Tomis Constanta 3 – 1, Unirea Dej – CSM Agronomia Bucuresti 3 – 0.

12. U Timisoara 7 0 0 0 7 1 – 21 0p

Legenda: coloana 1 – meciuri jucate; coloana 2 – meciuri castigate cu 3 – 0 si 3 – 1; coloana 3 – meciuri castigate cu 3 – 2; coloana 4 – meciuri pierdute cu 2 – 3; coloana 5 – meciuri pierdute cu 0 – 3 si 1 – 3, coloanele 6 – 7 – setaveraj; coloana 8 – punctele acumulate.