Rapid Jibou se menţine pe podium

Etapa a XI-a din Liga a IV-a de fotbal a avut un singur rezultat surpriză, cel dintre ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău şi Unirea Mirşid, formaţie situată pe locul şapte înaintea etapei. Cele două echipe au terminat la egalitate disputa de la Gîlgău, scor 1 – 1, după ce gazdele au avut avantaj minim la pauză.
Liderul, Luceafărul Bălan, s-a întrebuinţat serios pentru o victorie la limită în faţa celor de la AS Chieşd. Echipa pregătită de Marius Paşca a avut avantaj de două goluri la pauză, prin „dubla” lui Mihai Bode, dar Andrei Lăcătuş, fost jucător la FC Zalău, a redus din handicap în partea secundă.
Rapid Jibou s-a impus la limită pe terenul echipei Olimpic Bocşa, scor 1 – 0, victorie în urma căreia se menţine pe poziţia a treia în clasament. Unicul gol al partidei a fost marcat cu un minut înainte de pauză, de antrenorul-jucător al Jiboului, Marius Muntean.
Scorul etapei l-a înregistrat CS Barcău Nuşfalău, formaţia pregătită de Vasile Paşca şi Adrian Damian câştigând cu scorul de 6 – 0 duelul de pe teren propriu cu „lanterna roşie”, Gloria Bobota. Gruparea de pe malul Barcăului a avut avantaj minim la pauză, iar în partea secundă a dominat jocul de la un capăt la altul, reuşind să mai înscrie de cinci ori.
Sportul Şimleu nu a avut emoţii în faţa celor de la Silvanie Cehu Silvaniei, de care au dispus cu 7 – 4, deşi tabela a arătat egalitate la pauză, 2 – 2.

Rezultatele complete şi marcatorii:
CS Barcău Nuşfalău – Gloria Bobota 6 – 0, 11 – 0 la juniori
Au marcat: Cătălin Glava (min. 23), Lakatos Karoly (min. 49, 70, 90+2), Szabo Csaba (min. 86) şi Kallai Maradona (min. 90)
Luceafărul Bălan – AS Chieşd 2 – 1, 14 – 1 la juniori
Au marcat: Mihai Bode (min. 16, 28), respectiv Andrei Lăcătuş (min. 51)
Benfica Ileanda – Flacăra Halmăşd 3 – 1, 2 – 1 la juniori
Andrei Bene (min. 7), Mihai Stana (min. 15), Andrei Ciurar (min. 39), respectiv Nicolae Roşu (min. 77)
Dumbrava Gîlgău – Unirea Mirşid 1 – 1, 5 – 6 la juniori
Au marcat: Mihai Mureşan (min. 20), respectiv Murany Zsolt (min. 58)
CS Crasna – Real Crişeni 1 – 2, 0 – 2
Au marcat: Szigyarto Zsolt (min. 88), respectiv Cosmin Paşca (min. 56) şi Sorin Iacob (min. 90+3)
Olimpic Bocşa – Rapid Jibou 0 – 1
A marcat: Marius Muntean (min. 44)
Sportul Şimleu – Silvania Cehu Silvaniei 7 – 4, 10 – 0 la juniori
Au marcat: Andrei Chiş (min. 32, 54, 61, 75), Marcel Mureşan (min. 44), Adrian Dregan (min. 46), Silviu Crişan (min. 52), respectiv Vlad Paşcalău (min. 5, 36) şi Paul Perşa (min. 57 şi 79)
1. Luceafărul Bălan 11 11 0 0 64 – 10 33p
2. Dumbrava Gîlgău 11 6 4 1 30 – 13 22p
3. Rapid Jibou 11 6 3 2 37 – 10 21p
4. Sportul Şimleu 11 6 3 2 38 – 19 21p
5. Unirea Mirşid 11 6 3 2 31 – 17 21p
6. AS Chieşd 11 7 0 4 24 – 19 21p
7. Benfica Ileanda 11 6 1 4 26 – 20 19p
8. CS Barcău Nuşfalău 11 5 3 3 22 – 16 18p