Rapid Jibou, lider după prima etapă din Liga a IV-a

Nicio supriză în prima etapă a noului sezon din Liga a IV-a a de fotbal, desfăşurată duminică. Scorul etapei l-a înregistrat Rapid Jibou, echipa de pe malul Someşului câştigând cu scorul de 5 – 0, pe teren propriu, disputa cu Meseşul Treznea. Victoria gazdelor a fost tranşată încă din prima repriză, scorul pauzei fiind 4 – 0 în favoarea jibouanilor. Nici Flacăra Halmăşd nu a avut emoţii în etapa inaugurală, câştigând cu scorul de 4 – 0 pe terenul celor de la Sportul Şimleu. Victorie la limită pentru CS Barcău Nuşfalău în partida cu Benfica Ileanda, jucătorii antrenaţi de Adrian Damian câştigând cu 4 – 3, după ce la pauză scorul era egal, 1 – 1.
Înscrisă în această vară în Liga a IV-a, CS Crasna a pierdut la limită, pe teren propriu, în faţa formaţiei Cetate Almaşu, scorul final fiind 1 – 2.
Singura remiză s-a înregistrat în partida dintre AS Chieşd şi Gloria Bobota, 1 – 1, după ce oaspeţii conduceau la pauză cu 1 – 0.
Rezulatele şi marcatorii primei etape:
CS Crasna – Cetate Almaşu 1 – 2, 3 – 1 la juniori
Au marcat: Călin Pop (min. 39), respectiv Cosmin Savu (min. 35) şi Mihai Burz (min. 75)
Sportul Şimleu – Flacăra Halmăşd 0 – 4, 3 – 0 la juniori
Au marcat: Ioan Moşincat (min. 46), Adrian Gheţi (min. 55), Emil Borz (min. 74) şi Tudor Ulmeanu (min. 82)
Rapid Jibou – Meseşul Treznea 5 – 0, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Doru Rus (min. 17), Ovidiu Moldovan (min. 25, 38 şi 41), Romulus Gherman (min. 75)
Benfica Ileanda – CS Barcău Nuşfalău 3 – 4, juniori 1 – 4
Au marcat: Bogdan Ciaca (min. 45+2), Andrei Bene (min. 82), Adrian Popan (min. 88), respectiv Boska Arnold (min. 15 şi 75), Claudiu Rus (min. 62), Tiberiu Tuş (min. 90+1)
AS Chieşd – Gloria Bobota 1 – 1, 0 – 3 la juniori
Au marcat: Marius Arghilean (min. 73), respectiv Andrei Chiş (min. 22)