Pugiliştii de la CSM Zalău, pe podium la Sighetu Marmaţiei

Sala Polivalentă din Sighetu Marmaţiei a găzduit la finalul săptămânii trecute prima ediţie a Memorialului „Grigore Vlad” la box, un personaj foarte cunoscut în lumea boxului, care a câştigat de-alungul vieţii numeroase medalii atât ca sportiv, cât şi ca antrenor. Au participat sportivi de la CSS Sighet, CSS 2 Baia Mare, CSM Baia Mare, Sab Gomez Carei, Voinţa Satu Mare, CSM Zalău, CS Crişul Oradea, CSS Unirea Iaşi, CSM Sibiu, Universitatea Craiova şi CSM Craiova.

Clubul zălăuan a fost prezent cu şapte sportivi însoţiţi de antrenorii Ioan Popa şi Ioan Dragoş, care au avut o evoluţie bună la această gală, reuşind să obţină patru locuri întâi şi trei locuri doi.

Denis Stoica şi-a învins adversarul la categoria 38 de kilograme, cadeţi, clasându-se pe primul loc, poziţie ocupată şi de Florin Hăşmăşan la categoria 69 de kilograme, juniori. Tot la juniori, Sergiu Moraru a ocupat locul întâi la categoria 51 de kilograme, iar la feminin, Naomi Ciurte şi-a învins, şi ea, adversara la categoria 49 de kilograme, tineret.

Pe poziţiile secunde s-au situat: Dorin Florea (cat. 45 kg. – copii), Darius Furai (cat. 80 kg. – cadeţi) şi Cosmin Sabău (cat. 46 kg. – copii). „A fost o verificare foarte benefică pentru sportivii noştri, iar rezultatele ne dau speranţe în competiţiile următoare”, a afirmat antrenorul Ioan Popa.

Pentru pugilista Naomi Ciurte a fost ultima verificare înaintea Cupei României ce are loc în această perioadă la Tulcea. Devenită anul trecut vicecampioană naţională, sportiva antrenată de Ioan Popa şi-a propus să obţină la ediţia din acest an a Cupei României cel puţin o medalie de argint în cadrul categoriei de 50 de kilograme.