Promovarea în Liga a III-a rămâne un vis frumos pentru Unirea Mirşid

Devenită campioană judeţeană chiar în ultima etapă a sezonului, Unirea Mirşid a fost doar un fel de „sparring-partner” pentru Arieşul Turda în manşa tur a barajului de promovare în Liga a III-a. Formaţia pregătită de Mihai Bode a cedat cu un surprinzător 0 – 6 în faţa campioanei judeţului Cluj, iar returul dintre cele două echipe este programat sâmbătă, de la ora 17:30, pe Stadionul Comunal din Popeni.
Nici 10 minute nu s-au scurs de la fluierul de start al partidei că gazdele au şi deschis scorul prin Paleoca. Sălăjenii conduşi de Mihai Bode au încercat să restabilească egalitatea dar autogolul fundaşului Radu Blaga a făcut ca scorul să devină 2 – 0 la finalul primei părţi. Unirea Mirşid a căzut fizic în repriza secundă, iar scorul a devenit 4 – 0 în minutul 48, prin golurile marcate de David, în minutul 46 şi Savu, în minutul 48. Soarta partidei era deja rezolvată, dar, cu toate acestea, până la final tot gazdele au fost cele care au mai înscris de două ori, prin Ionescu, în minutul 53 şi Silaghi, în minutul 67.
Arieşul Turda: Ursu – Ionescu, Cocoară, Soporan, Marcu, Paleoca, Savu (min. 82, Moldovan), Bituleanu (min. 35, Silaghi), David, Fl. Dan (min. 64) şi Chişu. Antrenor: Artur Podar
Unirea Mirşid: Vlad Muscan (min. 58, Marius Groza) – Vlad Tohat (min. 77, Florin Sestraş), Ionuţ Blaga, Radu Blaga, Raul Iliese, Răzvan Sabou, Toth Karoly (min. 75, Darius Colciar), Marcel Mureşan, Maior Istvan (min. 48, Mihai Bode), Bogdan Ciaca şi Ciprian Pavel. Antrenor: Mihai Bode