Paula Todoran a stabilit un nou record personal la Maratonul de la Pisa

Ultimul concurs din acest an pentru Paula Todoran a avut loc la finele săptămânii trecute, în Italia, Maratonul Internaţional de la Pisa. Atleta legitimată la CSM Zalău a avut o comportare bună, reuşind să se claseze pe poziţia secundă la finalul cursei. Dacă la Campionatul Balcanic de maraton, desfăşurat la finalul lunii octombrie, la Podgorica (Muntenegru), Paula Todoran a devenit vicecampioană balcanică, terminând cursa în două ore, 43 de minute şi 22 de secunde, sportiva zălăuană a stabilit record personal la Pisa. Atleta pregătită de Mirel Seişanu a terminat cursa de peste 42 de kilometri în două ore, 43 de minute şi 17 secunde. „Sunt mulţumită de rezultatul obţinut, dar cel mai mult mă bucur pentru faptul că am reuşit să stabilesc record personal. Această cursa a fost foarte bine venită pentru mine, fiindcă, după toate problemele de sănătate cu care m-am confruntat în acest an, am reuşit să am un final reuşit. Faptul că am obţinut un timp foarte apropiat la două curse de maraton desfăşurate într-o perioadă scurtă de timp, înseamnă că, totuşi, am valoare. Sunt rezultate foarte bune, care îmi dau speranţe pentru viitor”, a afirmat atleta de la CSM Zalău.

Maratonul de la Pisa a fost a opta cursă din acest an pentru Paula Todoran, după Semimaratonul de la Lisabona (locul 17), Maratonul de la Viena (abandon din cauza problemelor de sănătate), cursa de 10.000 de metri din cadrul Campionatului Naţional (abandon), Campionatul Naţional de semimaraton, unde atleta zălăuană a devenit campioană naţională cu echipa şi s-a clasat pe locul cinci la individual, concursul internaţional de semimaraton de la Bucureşti (locul I), Campionatul Balcanic de maraton de la Porgorica (locul II) şi Crosul de la Braşov (locul II).