O victorie şi o înfrângere în primele două amicale pentru Volei Municipal Zalău

Volei Municipal Zalău a susţinut la finalul săptămânii trecute primele partide de verificare, evoluând pe terenul echipei Ştiinţa Explorări Baia Mare.

Primul meci s-a disputat vineri, duleul fiind câştigat cu 3 – 0 de maramureşeni, însă scorul pe seturi a fost destul de strâns. Primul parţial s-a încheiat în prelungiri, cu 29 – 27 pentru gazde, iar în setul doi, Ştiinţa s-a impus cu 25 – 22. Diferenţa din ultimul act a fost şi mai clară, gazdele impunându-se cu 25 – 20. S-a mai jucat un set suplimentar, şi acela fiind câştigat tot de Baia Mare cu 25 – 23.

În al doilea meci, antrenorul Zalăului a schimbat puţin sextetul de bază, dar pe parcurs au evoluat şi ceilalţi jucători, mai ales că partida a durat cinci seturi. După 25 – 17 pentru Zalău în setul de debut, băimărenii au trecut la conducere, câştigând cu 25 – 18 setul doi şi cu 25 – 23 parţialul trei. În setul patru, pe teren a fost o singură echipă, Zalăul, care s-a impus cu 25 – 12, iar în tie-break, cu 15 – 9.

Din lotul formaţiei zălăuane au lipsit coordonatorul Cristian Bartha şi centrii Andrei Spînu şi Sauli Sinkkonen, convocaţi la echipele naţionale ale României, respectiv ale Poloniei pentru Campionatul European.

Ştiinţa Explorări: Răileanu, Ţuţea, Callaaway, Aldea, David, Iftimie, Harmash (libero). Au mai evoluat: A. Dragomir, S. Dragomir, Crişan, Butnaru, Talpă (libero). Antrenori: Marius Botea (principal) şi Sorin Pop (secund)

Volei Municipal: Muscină, Szabo, Ghionea, Şomoi, Dal Bosco, Mineiro şi Gavriz (libero). Au mai evoluat: Cherbeleaţă, Paşcan şi Darlaczi. Antrenori: Bogdan Tănase (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)