Luceafărul Bălan, la un pas de victorie la Arad

Echipa de juniori republicani A, pregătită de Emil Ionaş, a terminat la egalitate, 1 – 1, disputa cu Atletico Arad, dar a ratat multe ocazii clare, iar gazdele au egalat cu patru minute înainte de final

După o săptămână de la debutul noului sezon al Ligii a III-a de fotbal s-a pus în mişcare şi Campionatul Naţional de juniori republicani, prima etapă având loc duminică. Repartizate în Seria a VII-a, FC Zalău şi Luceafărul Bălan au debutat în deplasare, însă, exceptând grupa de juniori A de la Luceafărul Bălan, care au terminat la egalitate, 1 – 1 pe terenul celor de la Atletico Arad.
Jucătorii pregătiţi de Emil Ionaş au deschis scorul în minutul 20, prin Dan Zaharie, după care au urmat o serie de ocazii ratate de Luceafărul Bălan. Cu patru minute înainte de finalul partidei, Gabriel Buda a trimis balonul în propria poartă, scorul final fiind 1 – 1. Obiectivul propus la această grupă este clasarea pe unul din primele patru locuri, ceea ce asigură calificarea în play-off-ul competiţiei.
Juniorii B au pierdut cu scorul de 6 – 0.
Cele două echipe de juniori de la FC Zalău au evoluat pe terenul vicecampioanei naţionale, Liberty Oradea. Juniorii A, pregătiţi de Alexandru Pop, au pierdut cu 3 – 0, în timp ce juniorii B, antrenaţi de Gigi Gorga şi Dan Lucaciu, au pierdut şi mai categoric, cu 6 – 0.
În etapa a II-a, programat duminică, ambele formaţii sălăjene vor evolua pe teren propriu, urmând să întâlnească adversari redutabili. FC Zalău va primi vizita grupelor de juniori de la Universitatea Cluj, în timp ce Luceafărul Bălan va evolua împotriva celor de la FC Bihor.
Rezultatele complete din prima etapă: LPS CSS Bihorul Oradea – UTA 1 – 2, 1 – 2 la juniori B; Universitatea Cluj – LPS Satu Mare 5 – 0, 1 – 4 la juniori B; Liberty Oradea – FC Zalău 3 – 0, 6 – 0 la juniori B; Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare 1 – 1, 3 – 0 la juniori B; FC Bihor – LPS Cluj 3 – 0, 3 – 1 la juniori B; Atletico Arad – Luceafărul Bălan 1 – 1, 6 – 0 la juniori B.
Etapa viitoare, programată duminică, 16 septembrie: LPS Satu Mare – LPS CSS Bihorul Oradea, FC Zalău – „U” Cluj, Olimpia Satu Mare – Liberty Oradea, LPS Cluj Napoca – Luceafărul Oradea, Luceafărul Bălan – FC Bihor, UTA – Atletico Arad.