Ioana Dan, medaliata cu bronz la Campionatele Nationale

Ioana Dan, medaliata cu bronz la Campionatele NationaleDesi este inca junioara 2, atleta de la CSS Zalau s-a clasat pe pozitia a treia la campionatul National de juniori 1, in proba de 5.000 de metri plat

Federatia Romana de Atletism a organizat la finele saptamanii trecute o noua editie a Campionatului National de atletism, rezervat juniorilor 1. Printre participanti s-au aflat si sportivi zalauani de la Clubul Sportiv Scolar Zalau si Liceul cu Program Sportiv Avram Iancu Zalau. Dintre sportivii de la CSS Zalau, cel mai bun rezultat a fost obtinut de Ioan Dan, care, desi este inca junioara 2, s-a clasat pe pozitia a treia in proba de 5.000 de metri, cu timpul de 18 minute, 34 de secunde si 43 de sutimi. Sportiva pregatita de Nicolae Radu Rus a luat startul si in proba de 3.000 de metri, clasandu-se la final pe locul sapte, cu timpul de 10 minute si 28 de secunde. Un alt sportiv de la CSS Zalau, Dan Mirsidan, si el fiind inca junior 2, s-a clasat pe pozitia a opta in proba de 1.500 de metri, cu timpul de 4 minute, 11 secunde si 65 de sutimi, in timp ce cursa de 5.000 de metri a terminat-o pe locul 13, cu timpul de 16 minute, 56 de secunde si 92 de sutimi.

Razvan Pop a castigat medalia de argint la proba de 3.000 de metri obstacole

De la LPS Avram Iancu Zalau au fost prezenti trei atleti, cel mai bun rezultat fiind obtinut de Razvan Pop. Sportivul pregatit de Teodor Bidian a terminat pe pozitia a doua cursa de 3.000 de metri obstacole, cu timpul de noua minute, 34 de secunde si 82 de sutimi. Somai Cristian a luat startul in proba de 400 de metri, terminand pe locul 23 cu timpul de 52 de secunde si 44 de sutimi. Atletul zalauan a concurat si in proba de 800 de metri, la finalul careia s-a clasat pe locul 12 cu timpul de 1 minut, 59 de secunde si 32 de sutimi. Tot de la LPS Avram Iancu Zalau, Anca Temes s-a clasat pe pozitia a sasea in proba de 5.000 de metri, cu timpul de 19 minute, 36 de secunde si 20 de sutimi, iar in proba de 3.000 de metri a ocupat locul 11, cu timpul de 11 minute, 11 secunde si 94 de sutimi. In total, la editia din acest an a Campionatelor Nationale de atletism au fost prezenti 294 de atleti (100 de fete si 194 de baieti) de la 92 de cluburi din tara.