Invinse la Braila

HC Dunarea Braila – HC Zalau 25 – 23 (12 – 8)

HC Zalau: Nichita, Cheta – Coadalata, Holhos, Babeanu, Ivan, Turcas, Czeczi, Bidascu, Teodorescu, Viscreanu, Tamas. Manager general: Gheorghe Tadici. Antrenor: Sorin Radulescu

Arbitri: Bogdan Anton si Iulian Cristea (ambii din Iasi).

Handbal Club Zalau a pierdut la o diferenta de doua goluri (25 – 23) partida disputata duminica, in deplasare, in fata echipei HC Dunarea Braila. Primul gol al meciului a fost marcat de gazde, in primul minut de joc, prin golgetera Ligii Nationale, Ada Moldovan, si tot ea a facut 2 – 0 in minutul trei. Czeczi reuseste sa reduca din handicap in minutul sase, insa Jenofi marcheaza trei goluri consecutive pentru brailence, iar scorul devine, in minutul noua, 5 – 1 pentru gazde. La acest scor, Tadici cere primul timp de odihna, dupa care scorul devine 5 – 2, prin reusita lui Holhos. Gazdele isi maresc avansul la cinci goluri (7 – 2), scor la care Babeanu arunca peste poarta o lovitura de la sapte metri. Coadalata face 7 – 3 in minutul 16, insa, un minut mai tarziu, Ada Moldovan transforma o lovitura de la sapte metri si face din nou ca diferenta sa fie de cinci goluri (8 – 3).

Scorul devine chiar 9 – 3 pentru gazde, Holhos putea face 9 – 4 in minutul 21, daca nu trimitea in bara o lovitura de la sapte metri. In acelasi minut, Jenofi inscrie de la sapte metri si duce scorul la 10 – 3. Pana la pauza, HC Zalau reuseste sa reduca la patru goluri diferenta de pe tabela, scorul devenind 12 – 8. Diferenta devine de numai doua goluri in minutul 35 (14 – 12), insa, in minutul 39, gazdele au din nou un avans de patru goluri (17 – 13). Zece minute mai tarziu, avansul gazdelor este de cinci goluri (21 – 16), insa, pe final de meci, zalauancele reusesc sa reduca din handicap, scorul final devenind 25 – 23. Am ratat foarte multe ocazii din situatii foarte bune de a inscrie. Am ratat si patru lovituri de la sapte metri. Per ansamblu, echipa a jucat destul de bine, insa, daca nu bagi mingea in poarta cand ai ocazia, e greu sa te impui, ne-a precizat antrenorul Sorin Radulescu. Dupa 24 de etape, HC Zalau se afla pe pozitia a noua in clasament, avand acumulate 21 de puncte.