HC Zalău, victorie la scor în primul meci oficial al sezonului

Handbal Club Zalău a susţinut marţi primul meci oficial din noul sezon, evoluând în optimile de finală ale Cupei României, împotriva formaţiei Universitatea Cluj. Gruparea de la poalele Feleacului a retrogradat din Liga Naţională la finele sezonului trecut, iar câteva jucătoare importante au plecat la alte echipe în vara acestui an. HC Zalău, cu o serie de jucătoare noi în lot, a început în forţă meciul, iar după primele zece minute a condus cu 7 – 0. Clujencele au marcat primul gol abia în minutul 11, iar până la pauză s-a făcut 17 – 6 în favoarea zălăuancelor.

Zarurile erau ca şi aruncate la acest scor, astfel că managerul Zalăului a introdus în partea secundă şi jucătoarele de pe bancă. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 35, când echipa lui Tadici a avut un avans de 13 goluri: 21 – 8, după trei reuşite consecutive semnate de Toth Krisztina.

Scorul final a fost 30 – 22, rezultat în urma căruia HC Zalău s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, unde va întâlni Ştiinţa Bucureşti.

HC Zalău: Kelemen, Popescu – Vrabie (6), Popescu (5), Toth (4), Bujor (4), Dindiligan (3), Berbece (2), Jlezi (2), Bălăceanu (2), Mihart (1), Mărginean (1), Vartic, Lazic, Prycop, Lazea. Antrenor: Gheorghe Tadici.