HC Zalău, tot mai aproape de obiectiv

HC Zalău – CSM Ploieşti 22 – 20 (12 – 13)

Vecine în clasament, HC Zalău şi CSM Ploieşti s-au duelat luni seara, în Sala Sporturilor din Zalău, într-un meci contând din cadrul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Meciul era unul extrem de important pentru ambele formaţii, având în vedere că obiectivul celor două grupări este calificarea în play-off. Situate la patru puncte în spatele Zalăului, ploieştencele sperau să obţină un rezultat favorabil sub Meseş, după ce în partida tur s-au impus cu 22 – 18, iar acest lucru părea realizabil chiar şi cu câteva minute înainte de final. Pe fondul unei evoluţii ceva mai modeste a jucătoarelor zălăuane pe faza de atac, dar şi a unui arbitraj ostil care a reuşit să incite ambele bănci tehnice, Zalăul şi Ploieştiul au ţinut aproape de la început până la final. După o ratare de la şapte metri şi una din situaţie de „unu la unu” a Claudiei Constantinescu, oaspetele au avut 2 – 0 în debutul partidei şi au reuşit să se menţină în avans minim până la finalul primei părţi. 12 – 13 a arătat tabela la pauză, dar în partea secundă, jocul formaţiei zălăuane a arătat mai bine. Formaţia condusă de Tadici s-a desprins la trei goluri în minutul 46, 19 – 16, iar în minutul 55 a avut tot un avantaj de trei goluri, 21 – 18. Ploieştiul a revenit, apropiindu-se la un singur gol în minutul 58, dar Tadici a solicitat întreruperea jocului, iar după time-out-ul solicitat, Roxana Rob a înscris pentru 22 – 20 în minutul 59.
„Un meci deosebit de greu, lucru la care ne aşteptam. CSM Ploieşti a venit să dea totul pe teren pentru a câştiga cel puţin un punct. Lupta era foarte încinsă pentru locurile 6 – 8. Sunt nemulţumit de câteva lucruri care s-au întâmplat, dar, după cum ştiţi, nu pot să vorbesc despre acest lucru pentru a nu le da satisfacţie unora şi a nu contribui la nişte bugete. Felicit fetele pentru faptul că au rezistat presiunii 60 de minute. S-au făcut şi câteva greşeli, au fost şi aruncările de la şapte metri, dar şi din situaţie de „unu la unu”. Totul e bine când se termină cu bine, iar victoria este cu atât mai preţioasă cu cât a fost obţinută într-o tensiune foarte mare.Din păcate, noi antrenorii ne consumăm pe bancă, iar alţii se distrează pe seama noastra. Suntem în graficul pe care ni l-am propus şi vom încerca să aducem puncte şi din deplasare, cu toate că va fi foarte dificil, fiindcă se joacă la „baionetă”. Problema este că banca de rezerve nu ne ajută, avem jucătoare prezente doar cu numele. Am experimentat săptămâna trecută la Craiova şi aţi văzut ce a ieşit”, a declarat Gheorghe Tadici.
„Un meci de luptă între două echipe aproximativ egale ca valoare. O primă repriză bună făcută de noi, dar în partea a doua, pe fondul unor greşeli ale noastre dar şi ale unor erori de arbitraj, Zalăul a reuşit să câştige. Felicităm echipa Zalăului, mergem mai departe. Zalăul este o echipă puternică, care joacă un handbal „curat”, face lucruri simple, dar le face foarte bine”, a afirmat, de cealaltă parte, antrenorul secund al CSM Ploieşti, Daniel Gheorghe.
După victoria de luni, HC Zalău s-a desprins la şapte puncte de CSM Ploieşti, făcând un pas important în lupta pentru calificarea în play-off.
HC Zalău: Mihaela Cheţa, Ana Maria Inculeţ – Andrada Trif (3), Valentina Bardac (2), Crina Pintea, Georgiana Ciuciulete, Roxana Rob (6), Alexandra Ciunt, Claudia Constantinescu (8), Diana Puiu (3). Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund. Elena Tadici
CSM Ploieşti: Elena Şerban, Alina Ifrim – Alla Seiko (6), Oana Ionescu (3), Ionela Dinu (1), Georgiana Preda, Daciana Curtean (1), Andreea Chiricuţă (3), Ana Toth (3), Iryna Shutska (1), Marinela Gherman, Mirela Roman (1), Sansa Vlaskalic (1). Antrenori: Goran Kurtes (principal) şi Daniel Gheorghe (secund)
Rezultatele complete din etapa a XX-a: CSM Unirea Slobozia – SCM Craiova 28 – 30, HC Dunărea Brăila – CSM Cetate Devatrans 33 – 28, HCM Râmnicu Vâlcea – ASC Corona Braşov 24 – 27, HCM Roman – HCM Baia Mare 19 – 24, SC Mureşul Târgu Mureş – „U” Alexandrion Cluj 27 – 36, HC Zalău – CSM Ploieşti, CSM Bucureşti -Universitatea Neptun Constanţa 29 – 19.
14. SC Mureşul Tg. Mureş 20 0 0 20 450 – 621 0p

One Thought to “HC Zalău, tot mai aproape de obiectiv”

1. Lectie de handbal si tactica eficienta , recunoscuta , iata si de adversar . Bravo lor ! Tadici a stiut sa tina in mana un joc greu la care au participat doar 8-9 jucatoare , altele 7-8 fiind doar privitoare , gata sa adoarma de conectate si performere ce sunt ……Vai mama lor de trecatoare prin …handbal si viata !