HC Zalău, repriză de senzaţie în faţa campioanei CSM Bucureşti

Handbal Club Zalău a avut ghinionul de a întâlni în semifinalele Cupei României campioana en-titre, CSM Bucureşti, formaţie în faţa căreia a cedat cu 23 – 27, la finalul unui meci în care CSM-ul a controlat prima parte, iar Zalăul a dominat repriza secundă.

Zălăuancele au avut un prim sfert de oră foarte bun, conducând şi la trei goluri. CSM-ul a egalat la 5 în minutul 16, prin Omoregie Elizabeth, după care s-a distanţat, intrând cu un avans de zece goluri la pauză, 16 – 6. Echipa condusă de Gheorghe Tadici nu a marcat niciun gol timp de opt minute, intervalul fiind între minutul 24 şi 32, iar tabela a arătat 18 – 7. Rolurile s-au schimbat, iar Zalăul a început să presteze un joc din ce în ce mai bun, apropiindu-se la patru lungimi până la finalul partidei.

Repriza secundă s-a încheiat cu scorul de 17 – 11 în favoarea Zalăului, care a jucat ieri după-amiază în finala mică, împotriva echipei Măgura Cisnădie.

Finala mare s-a disputat între CSM Bucureşti şi HCM Râmnicu Vâlcea.

CSM Bucureşti: Mădălina Ion, Jelena Grubisic, Paula Ungureanu  – Majda Mehmedovic (5), Claudia Constantinescu (5), Barbara Lazovic (4), Bianca Bazaliu (3), Elizabeth Omoregie (3), Nathalie Hagman (3), Andrea Lekic (1), Iulia Curea (1),  Jovanka Radicevic (1), Aneta Udrişitoiu (1), Sabina Jacobsen şi Bianca Marin. Antrenor: Magnus Johansson

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Adina Sabău – Alexandra Severin (7),  Cristiana Nica (5), Dana Abed-kader (5), Teodora Popescu (2), Sabrina Lazea (1), Ana-Maria Mihart (1), Valentina Panici (1),  Diana Nichitean (1), Roxana Szolosi, Raluca Irimia, Daniela Corban, Alexandra Berbece şi Tatyana Prycop. Manager:Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici