HC Zalău, învinsă la un gol pe terenul Ploieştiului

CSM Ploieşti – HC Zalău 20 – 19 (12 – 8)

CSM Ploieşti: portar – Cristescu; marcatoare – Enescu (8), Toma (4), Manda (4), Luca (3), Tudorache (1). Antrenori: Simona Gogârlă şi Mircea Anton

HC Zalău: portari – M. Mureşan, A. Mureşan; marcatoare – Tănăsie (4), Trif (3), Pera (3), Czeczi (2), Szucs (2), Şomoi (2), Beşe (1), Varga (1), Bădiţă (1). Manager: Gheorghe Tadici

HC Zalău nu a avut puterea să repete şi vineri seara, la Ploieşti, evoluţia bună din partida cu Braşovul, pierzând la un gol (19 – 20) duelul din deplasare, cu formaţia prahoveană.

Cu portarul Cristescu în mare formă, ploieştencele au început tare încă din startul partidei, având patru goluri avans, 5 – 1 în minutul opt. Zalăul a greşit destul de mult pe faza de atac, a ratat multe ocazii chiar din situaţie de unu la unu, permiţându-le gazdelor să aibă tot timpul un avans de cel puţin două goluri. Cuplul feminin de arbitri, Duţă şi Florescu, au dictat câteva decizii eronate împotriva Zalăului, care l-au scos din sărite pe Gheorghe Tadici, tehnicianul zălăuan primit cartonaş galben în minutul 12. Cu un minut înaintea de încheierea primei reprize, managerul zălăuan a primit cartonaşul roşu, pentru proteste, la 12 – 8 pentru Ploieşti, scor ce avea să se înregistreze şi la pauză, pe tabelă.

Repriza a doua a fost ceva mai bună pentru HC Zalău, dar Cristescu şi-a continuat forma bună în poarta ploieşteană, iar echipa lui Tadici a reuşit să restabilească egalitatea abia în minutul 55, după ce Loredana Pera a transformat o aruncare de la şapte metri. Simona Gogârlă a şi solicitat timp de odihnă pentru jucătoarele sale, iar gazdele s-au desprins, din nou, la două goluri, 20 – 18, prin Toma şi Enescu. Până la final, Zalăul a mai greşit de câteva ori pe faza de atac, nemaiputând decât să reducă din handicap, prin aceeaşi Pera, care a transformat cea de-a treia aruncare de la şapte metri.

HC Zalău pierde astfel un meci din care şi-ar fi dorit maximum de puncte, pe terenul penultimei clasate, în faţa căreia avea să cedeze, în urmă cu aproape două săptămâni şi vicecampioana „U” Jolidon Cluj.

One Thought to “HC Zalău, învinsă la un gol pe terenul Ploieştiului”

1. Rezultat viciat de...Braila

Fetele au jucat slab, unele din ele pt adversar , iar arbitrajul a fost pro….braila , cele doua fiind recunoscute cu radacini ..financiare stabile la Braila . Gogarla a fost dusa de mana la Ploiesti de mister Gatu din motive … E greu sa castigi cand din min 2 esti vanat . Ultimele 5 min sunt elocvente pt maniera de arbitraj(vezi golul 18 si 19 al Ploiestiului ) si faultul de 7m si eliminare la 19:18 asupra lui Somoi , pur si simplu sub ochii spagarei sefe , dar nesanctionat nici cu 9 m , rezultand golul desprinderii la 20 :18. Rezultat VICIAT de cele doua arbitre vandute si spagare …