HC Zalău, înfrângere după cinci etape

Venită după patru victorii consecutive, formaţia de la poalele Meseşului a fost învinsă cu scorul de 17 – 22 duminică seara, pe terenul formaţiei SCM Universitatea Craiova, după un meci cu multe decizii controversate de arbitraj, care l-au determinat pe Gheorghe Tadici să părăsească terenul cu un sfert de oră înainte de final

HC Zalău a pierdut cu scorul de 17 – 22 (9 – 12) partida susţinută duminică seara, pe terenul formaţiei SCM Universitatea Craiova. Echipa zălăuană a condus doar în debutul partidei, având 2 – 1 în minutul cinci, după care gazdele au trecut în avantaj în minutul nouă, prin Tiron. La scorul de 4 – 3, formaţia zălăuană a ratat o aruncare de la şapte metri, iar la scorul de 5 – 3 pentru gazde, Tadici a solicitat pentru prima dată întreruperea jocului. Apipie şi Tomescu au dus Craiova la 7 – 3. Cea mai mare diferenţă de scor a primei reprize a fost de cinci goluri: 10 – 5 (min. 24), 11 – 6 (min. 25) şi 12 – 7 (min. 27). Până la pauză, zălăuancele au redus din handicap, oltencele pregătite de Aurelian Roşa intrând cu avantaj de trei goluri la vestiare, 12 – 9.
Handbalistele zălăuane au ratat destul de mult şi în partea secundă, însă momentul cheie al partidei s-a consumat în minutul 44. Echipa zălăuană a rămas în doar patru jucătoare de câmp la scorul de 15 – 10, moment în care Gheorghe Tadici a părăsit terenul, deranjat fiind de deciziile arbitrelor Năstăşel şi Stancu.
Craiova şi-a menţinut avantajul de cinci goluri până la final, obţinând astfel prima victorie din returul Ligii Naţionale, în timp ce HC Zalău a suferit a doua înfrângere din partea a doua a campionatului. Formaţia zălăuană a mai pierdut în acest retur doar meciul din prima etapă, susţinut pe terenul echipei CSM Bucureşti, după care au urmat patru victorii consecutive în faţa echipelor HC Dunărea Brăila, SC Mureşul Târgu Mureş, CSM Unirea Slobozia şi Universitatea Alexandrion Cluj.
În etapa viitoare, programată la finalul săptămânii, formaţia pregătită de Gheorghe Tadici va primi vizita echipei CSM Ploieşti.
În cadrul etapei a XIX-a s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Ploieşti – HC Dunărea Brăila 34 – 27, Universitatea Alexandrion Cluj – CSM Unirea Slobozia 31 – 33, Universitatea Neptun Constanţa – HCM Râmnicu Vâlcea 25 – 22. Meciul dintre CSM Cetate Devatrans şi CSM Bucureşti este programat luni după-amiaza, iar partidele HCM Baia Mare – SC Mureşul Târgu Mureş şi ASC Corona Braşov – HCM Roman vor avea loc miercuri.
Marcatoare: SCMU Craiova – Tiron (5), Zamfirescu (4), Ianaşi (4), Cioaric (3), Eidem (2), Tănăsie (1), Apipie (1), Lazarin (1), Tomescu (1), Ilie (1); HC Zalău – Constantinescu (6), Pintea (5), Puiu (3), Trif (1), Ciuciulete (1), Rob (1).

One Thought to “HC Zalău, înfrângere după cinci etape”

1. Echipa nu a jucat chiar foarte bine , deranjata permanent de maniera de arbitraj , aranjata pentru gazde . Unele decizii au fost catastrofale , iar observatorul de resita este un om al casei , hot de hoti !! Despre cele doua japite cu fluier , fara cuvinte ..Asta este stilul Craiovei … RUSINOS !!! FRH ??????? Mizerie !!!